Biden hovoří o očkování, znovuotevření školy, zahraniční politice jako prezident v prvním rozhovoru pro síť

„Je to národní stav nouze,“ řekl Biden CBS Evening News s Norou O’Donnellovou v souvislosti s aktuální epidemií koronového viru a jejím dopadem na školní děti a pracovníky.

Řekl prezidentu O’Donnellovi, že přemýšlel o „ceně, kterou zaplatí moje vnoučata a mnoho vašich dětí“ za to, že nemohl chodit do školy osobně.

Myslím, že je čas, aby se školy znovu bezpečně otevřely. Bezpečně poznamenal, že „úředníci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí příští týden vydají pokyny týkající se minimálních požadavků na znovuotevření škol.“ Ve třídě musíte mít méně lidí. Budete potřebovat renovované ventilační systémy. „

V některých částech širšího rozhovoru, který se vysílal v pátek a v neděli před Super Bowlem, se divil, proč by Biden neměl nadále přistupovat k epidemiologii, zahraniční politice a vysvětlení zpravodajských informací bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Biden uvedl, že nebude zacházet se vztahem mezi USA a Čínou „tak, jak to činil Trump“, a odmítne zrušit sankce vůči Íránu, dokud jeho představitelé neslíbili, že přestanou obohacovat uran.

Biden uznal, že dosud nezavolal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, ale řekl, že neexistuje „žádný důvod, proč mu nezavolat“. Nabídl Shikovi několik komplimentů, ale varoval, že za vlády Bidena bude všechno jinak.

„Ona je v pořádku. Je velmi tvrdý. Nemá – neříkám, že je to kritika, to je pravda – není to demokrat, malý D, kost v těle, “řekl Biden. „Řekl jsem mu, že nepotřebujeme konfrontaci. Ale bude tu tvrdá konkurence. Nebudu to dělat tak, jak to ví. Vysílá signály. Nebudu to dělat jako Trump . Zaměříme se na mezinárodní pravidla silničního provozu. “

Prezident hovořil telefonicky s několika světovými vůdci a ministr zahraničí Anthony Blinken hovořil se svým čínským vyslancem minulý týden. V souhrnu výzvy Blingen pevným tónem uvedl: „Spojené státy musí hájit naše národní zájmy, zastávat se našich demokratických hodnot a činit Peking odpovědným za zneužívání mezinárodního společenství.“

READ  Nerodilí studenti opouštějí střední školu kvůli jazykovým problémům

Biden v rozhovoru pro CBS zmínil, že měl s Xi dlouholetý vztah, když byl viceprezidentem prezidenta Baracka Obamy, protože často šel cestou kampaně.

„Strávil jsem s Xi Jinpingem více času, bylo mi řečeno, než s jakýmkoli jiným světovým lídrem, protože když jsem byl viceprezidentem, měl jsem s ním 24, 25 hodin soukromé schůzky,“ řekl Biden O’Donnellovi. „Cestovali jsme s ním 17 000 mil.“ Znám ho dobře. “

V rozhovoru, který se konal v neděli, měl Biden jednoduchou odpověď na některé z nejdůležitějších zahraničněpolitických otázek pro svou novou správu.

Na otázku, zda USA zruší sankce vůči Íránu jako první krok k obnovení rozhovorů, odpověděl „ne“.

„Měli by nejprve přestat obohacovat uran?“ Zeptal se O’Donnell.

Biden jemně přikývl.

Kromě toho Biden odmítl íránské požadavky, aby Spojené státy učinily první krok k obnovení mezinárodní jaderné dohody z roku 2015.

Biden již dlouho řekl, že míč je u íránského soudu. Jako kandidát slíbil, že se Spojené státy znovu připojí k Teheránu, jakmile zastaví své jaderné aktivity v rozporu s povinnostmi vyplývajícími z dohody. Trump vyloučil USA z dohody v roce 2018 s tím, že by došlo k dodání do nebezpečné a nespolehlivé země.

Dohoda, podpis Obamovy prezidentské zahraniční politiky, je z velké části neaktivní. Íránský parlament stanovil pro USA lhůtu 21. února, aby zrušily Trumpovy sankce nebo ukončily mezinárodní průzkum íránských zařízení.

Biden se dostal pod tlak evropských spojenců, aby dohodu obnovil, ale jeho administrativa neslíbila žádný termín.

Existují různé plány na zahájení jednání nebo umožnění vzájemného příjmu dohody z Washingtonu a Teheránu.

Patří mezi ně ropné sankce, které umožňují Íránu zmírnit domácí hospodářskou krizi využitím stávajících devizových rezerv nebo získáním půjček souvisejících s koronovým virem od Mezinárodního měnového fondu.

READ  bne IntelliNews - Česká koalice míří k porážce

Bidenovi hlavní poradci pro národní bezpečnost uspořádali v pátek své první íránské strategické zasedání.

V rozhovoru pro CBS Evening News prezident Biden uvedl, že si nemyslí, že by bývalý prezident Donald Trump měl nadále dostávat zpravodajské informace. (Večerní zprávy CBS s Norou O’Donnellovou)

V rozhovoru, který se konal v pátek, Biden uvedl, že si myslí, že by Trump neměl mít přístup ke zpravodajským informacím, jak je obvyklé ani po odchodu bývalých prezidentů z funkce. Biden citoval Trumpovo „chování, které nesouvisí s povstáním“, s odkazem na protrumpovský dav, který se 6. ledna zmocnil hlavního města USA, přičemž během násilného obléhání zabil pět lidí.

„Nemyslím si, že potřebuje inteligenční vysvětlení,“ řekl Biden O’Donnellovi. „Jaký má smysl dát mu zpravodajské vysvětlení? Jaký to má smysl, kromě toho, že by mohl vyklouznout a něco říct?“

Bidenovy komentáře byly o krok napřed před pozicí, kterou v této záležitosti dříve zaujali on a další úředníci v jeho administrativě, když řekl, že budou hledat radu od zpravodajských odborníků.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *