Maledivy jsou po půjčkách z Číny vystaveny vysokému riziku zahraniční dluhové krize: MMF

Maledivy jsou po půjčkách z Číny vystaveny vysokému riziku zahraniční dluhové krize: MMF

Maledivský prezident minulý měsíc poděkoval Číně za její „oddanou pomoc“.

Mezinárodní měnový fond ve středu varoval, že strategicky umístěné Maledivy v Indickém oceánu, které si hodně vypůjčily od Číny a změnily loajalitu z Indie, jsou vystaveny vysokému riziku „dluhové nouze“.

Peking se zavázal poskytnout Maledivám více finančních prostředků poté, co se v listopadu ujal moci pročínský prezident Mohamed Mwizo.

Moizo minulý měsíc poděkoval Číně za její „nezištnou pomoc“ rozvojovým fondům po návštěvě Pekingu.

Mezinárodní měnový fond neuvedl podrobnosti o zahraničním dluhu Malediv, ale uvedl, že je potřeba „urychleně upravit politiku“.

„Bez zásadních politických změn se očekává, že celkový fiskální deficit a veřejný dluh zůstanou vysoké,“ uvedl Mezinárodní měnový fond po revizi ekonomiky země.

„Maledivy jsou nadále vystaveny vysokému riziku vnější a systémové dluhové tísně.“

Souostroví, známé svými plážemi s bílým pískem a kde cestovní ruch tvoří téměř třetinu ekonomiky, se ekonomicky vzpamatovalo z pandemie COVID-19.

I když se očekává, že plánované rozšíření letišť a zvýšení počtu hotelů podpoří růst, MMF uvedl, že „nejistota ohledně výhledu zůstává vysoká a rizika jsou nakloněna směrem dolů“.

Mwizův mentor, bývalý prezident Abdulla Yameen, který vládl pět let do roku 2018, si na stavební projekty hodně půjčoval z Pekingu.

Podle Světové banky s odkazem na maledivské ministerstvo financí tak v roce 2021 dluží 42 procent svého zahraničního dluhu ve výši více než 3 miliardy dolarů vůči Číně.

Moiso, který požádal o odchod indických sil provozujících tři průzkumná letadla na Maledivách do 10. května, se zavázal posílit svou armádu k obraně rozsáhlého námořního území země.

Světové lodní linky z východu na západ procházejí řetězcem 1 192 malých atolů v zemi, který se táhne přibližně 800 kilometrů přes rovník.

READ  Zelení v Německu si vybrali Burbocka jako kandidáta na dalšího kancléře

(S výjimkou titulku nebyl tento příběh upraven zaměstnanci NDTV a je publikován ze syndikovaného zdroje.)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *