Maďarsko blokuje 50 miliard eur ve financování EU pro Ukrajinu

Maďarsko blokuje 50 miliard eur ve financování EU pro Ukrajinu
  • Napsal Yaroslav Lukiev
  • BBC novinky

Maďarsko zablokovalo pomoc EU Ukrajině ve výši 50 miliard eur (55 miliard dolarů, 43 miliard liber) – jen několik hodin poté, co dosáhlo dohody o zahájení rozhovorů o členství.

„Shrnutí noční směny: veto nad dodatečnými finančními prostředky pro Ukrajinu,“ řekl maďarský premiér Viktor Orbán po čtvrtečním jednání v Bruselu.

Lídři Evropské unie uvedli, že jednání o pomoci budou obnovena začátkem příštího roku.

Ukrajina silně spoléhá na financování z Evropské unie a Spojených států, protože pokračuje v boji proti okupačním ruským silám.

Maďarsko – které udržuje úzké vztahy s Ruskem – se dlouhodobě staví proti členství Ukrajiny, ale tento krok nevetovalo.

Orbán na chvíli opustil vyjednávací místnost, což představitelé označili za konstruktivní a předem dohodnutý způsob, zatímco ostatních 26 vůdců pokračovalo v hlasování.

Maďarskému státnímu rozhlasu v pátek řekl, že osm hodin bojoval, aby zabránil svým partnerům v EU v postupu, ale nedokázal je přesvědčit. Dodal, že cesta Ukrajiny ke členství v EU bude v každém případě dlouhý proces, a dodal, že parlament v Budapešti tomu může ještě zabránit, pokud bude chtít.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvítal rozhodnutí EU o rozhovorech o členství jako „vítězství“.

Nizozemský premiér Mark Rutte komentoval Orbánův odpor k pomoci: „Máme ještě nějaký čas. Ukrajině v příštích několika týdnech nedojdou peníze.“

Dodal: „Dohodli jsme se s 26 zeměmi.“ „Viktor Orban z Maďarska to ještě nedokázal. Jsem si docela jistý, že se na začátku příštího roku dohodneme. Myslíme na konec ledna.“

„K této otázce se vrátíme začátkem příštího roku a pokusíme se dosáhnout konsensu,“ řekl.

Ukrajinská protiofenzíva proti ruským okupačním silám se s příchodem zimy zadrhla a panují obavy, že Rusové Ukrajinu prostě přelstí.

Video vysvětlení,

SLEDUJTE: Zelenskyj měl tento týden v Argentině živý rozhovor s Orbanem

Ukrajina a sousední Moldavsko požádaly o vstup do EU poté, co Rusko zahájilo svou rozsáhlou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Obě země získaly status kandidátské země loni v červnu, zatímco Gruzii tehdy obešli.

Zelenskyj vyjádřil radost z oznámení Evropské unie o členství. „Je to vítězství pro Ukrajinu. Vítězství pro celou Evropu. Vítězství, které motivuje, inspiruje a posiluje,“ napsal v příspěvku na X.

Moldavská prezidentka Maia Sandu řekla, že je pro mě velkou ctí sdílet s Ukrajinou cestu ke vstupu do Evropské unie. „Dnes bychom tu nebyli bez odvážného odporu Ukrajiny proti brutální ruské invazi,“ napsala.

Začátkem tohoto roku Moldavsko tvrdilo, že Rusko usiluje o převzetí moci v Kišiněvě.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvítal „historický“ krok Evropské unie k zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem a označil jej za „rozhodující krok k uskutečnění jejich euroatlantických aspirací“.

Německý kancléř Olaf Scholz pochválil své kolegy vůdci za projev „silného signálu podpory“ a dodal, že je jasné, že Ukrajina a Moldavsko patří do „evropské rodiny“. Diplomat na summitu řekl, že to byl Schulzův nápad, aby Orban opustil místnost a umožnil tak hlasování.

Maďarský vůdce se později od svých kolegů distancoval videovzkazem na Facebooku: „Členství Ukrajiny v Evropské unii je špatné rozhodnutí. Maďarsko se tohoto špatného rozhodnutí nechce účastnit.“

Orbán také řekl, že Ukrajina by neměla dostávat významné finanční prostředky z EU, protože není součástí bloku.

Dříve ve čtvrtek se prezident Vladimir Putin vysmíval Ukrajině a tvrdil, že podpora Západu dochází: „Omluvte mou vulgárnost, ale vše je nabízeno jako pozornost. Ale tyto odměny mohou v určitém okamžiku dojít.“

Rozhovory o vstupu do Evropské unie mohou trvat roky, čtvrteční rozhodnutí proto členství Ukrajiny nezaručí.

Kandidátské země na vstup do Evropské unie musí projít řadou reforem, aby splnily kritéria od právního státu až po ekonomiku, ačkoli exekutiva EU již ocenila Ukrajinu za dokončení více než 90 % dosavadních kroků v této oblasti. spravedlnosti a potírání korupce.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *