Rusko ruší registrace Amnesty a Human Rights Watch

Rusko ruší registrace Amnesty a Human Rights Watch

Aktivista Amnesty International drží znamení během protestu před ruskou ambasádou v rámci Mezinárodního dne akce pro Ukrajinu po ruské invazi do Mexico City, Mexiko, 24. března 2022. REUTERS/Edgard Garrido

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reuters) – Ruské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že zrušilo registraci 15 zahraničních organizací, včetně Amnesty International a Human Rights Watch.

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že ruské jednotky v organizacích, mezi něž patří i Carnegie Endowment for International Peace, „byly vyloučeny kvůli zjištění porušení současné legislativy Ruské federace“.

Rozhodnutí, které neuvádí podrobnosti o žádném porušení, bylo oznámeno několik dní poté, co organizace Human Rights Watch se sídlem v New Yorku uvedla, že na Ukrajině nalezla „několik případů ruských vojenských sil dopouštějících se porušení válečných zákonů“. Přečtěte si více

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Rusko opakovaně popíralo obvinění z válečných zločinů ze strany Ukrajiny a západních zemí během své šestitýdenní invaze na Ukrajinu a popíralo, že by se zaměřovalo na civilisty.

„Není pochyb o tom, že tento krok byl reakcí na naše zpravodajství o válce na Ukrajině,“ uvedla Human Rights Watch.

„Ruská vláda už dala jasně najevo, že nemá k ničemu žádná fakta související s ochranou civilistů na Ukrajině. To je jen další malý důkaz toho,“ uvedla na Twitteru.

Rusko tvrdí, že provádí „zvláštní vojenskou operaci“ s cílem odzbrojit a „odzbrojit“ Ukrajinu. Kyjevská vláda a její západní spojenci to odmítají jako falešnou omluvu pro nevyprovokovanou invazi.

Mezi další organizace, jejichž registrace byly v pátek zrušeny, patřila kapitola Nadace Rosy Luxembourg, Nadace Aga Khan a Institut pro mezinárodní vzdělávání.

Zahrnovalo devět německých organizací, tři ze Spojených států, jednu z Británie, jednu z Polska a jednu ze Švýcarska.

Další zprávy od Conora Humphriese v Dublinu a Davida Leungrena v Ottawě; Střih Grant McCall, Bernard Orr

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *