Lékaři souhlasí se zvýšením platů zhruba o 10 miliard korun, říká Fiala – Brněnský deník

Lékaři souhlasí se zvýšením platů zhruba o 10 miliard korun, říká Fiala – Brněnský deník

Lékaři, kteří odmítli pracovat přesčas, svůj protest zruší, jakmile bude nabídka premiéra písemně potvrzena. Kredit: Freebeck.

Praha 1. prosince (ČTK) – Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se včera dohodl s nespokojenými českými lékaři poté, co jim nabídl 9,8 miliardy korun na veřejném zdravotním pojištění na příští rok výměnou za zvýšení platů lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. nemocnice. Řekl to po jednání se zástupci Doctors Syndicate.

Dodal, že to upřesní novela směrnice o finančním krytí zdravotní péče, aby byla závazná pro státní a krajské i městské a soukromé nemocnice.

Lékaři, kteří odmítli pracovat přesčas, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Prady svůj protest zruší, až bude písemně potvrzena nabídka od premiéra.

Fiala uvedl, že se obě strany dohodly na pokračování jednání se zástupci odborů, ČLK, nemocnic, zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví začátkem příštího týdne. Dodal, že musí najít vhodný technický mechanismus, jak přidat peníze na platy a strukturu jejich rozdělování.

Prada uvedla, že právě to bránilo dosažení dohody při předchozích jednáních s ministerstvem zdravotnictví.

Personální obsazení nemocnic v ČR mělo být od 1. prosince omezeno kvůli omezenému počtu lékařů na směny.

„Chtěl bych vyzvat lékaře, aby poskytovali péči pacientům o nadcházejících víkendech,“ řekl Prada. Aktuálně ale lékaře k odstoupení od přesčasů nevyzývá. Dodal: „To se nestane, dokud v nadcházejících dnech definitivně nepodepíšeme konkrétní body.“

Ve snaze zajistit dostatek lékařů pro akutní péči nemocnice odložily plánované operace a testy, ale nyní není jasné, zda budou původní termíny platit.

„Operace se v nemocnicích neplánují a neruší přes noc. „Místo toho to bude znamenat, že nemocnice mohou začít znovu plánovat své schůzky,“ řekl Prada.

V nemocnicích v Česku pracuje asi 23 tisíc lékařů, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zhruba 13 000 z nich pracuje na odpolední a noční směny a zhruba 6 100 z nich odmítlo dobrovolné přesčasy k prosinci, uvedla ČLK.

READ  Jaká nová smažená jídla na Texas State Fair stojí za vaše peníze? Který to není?

Z tohoto důvodu nemocnice plánovaly operace omezeně v závislosti na počtu protestujících lékařů. Museli odložit plánované operace a testy, uzavřít některá lůžka, operační sály a v některých případech i celá oddělení.

Podle zástupců lékařů a nemocnic měla zůstat akutní péče zachována, možná se ale prodloužily čekací doby.

Ministerstvo zdravotnictví plánovalo v pátek dopoledne k prosincové operaci uspořádat tiskovou konferenci, po oznámení dohody mezi premiérem a lékaři ji ale zrušilo.

Fiala řekl, že na předchozích jednáních ministerstva s lékaři bylo dohodnuto mnoho věcí, jako jsou lednové změny v pracovněprávních předpisech a úpravy podmínek školení. Stěžejním bodem jednání byly platy. „Do jednání jsem zasáhl v době, kdy bylo jasné, že k 1. prosinci pravděpodobně nedojde k řešení,“ řekl Fiala.


https://brnodaily.com/2023/12/01/news/doctors-agree-to-almost-czk-10-billion-pay-rise-says-fiala/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/stethscope-hands-doctor-medicine-health-credit-freepik-1024×729.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/stethscope-hands-doctor-medicine-health-credit-freepik-150×107.jpgČTKČeská republika / Světčeská republika, lékaři, fiala, zprávy, politikaLékaři, kteří odmítli pracovat přesčas, svůj protest zruší, jakmile bude nabídka premiéra písemně potvrzena. Kredit: Freebeck. Praha 1. prosince (ČTK) – Premiér Petr Fiala (ODS) se včera dohodl s nespokojenými českými lékaři poté, co jim nabídl 9,8 miliardy korun…

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *