News Brief na 13. října: Klíčové titulky pro Českou republiku v pátek

News Brief na 13. října: Klíčové titulky pro Českou republiku v pátek

soustrast Zemřel Matera, český miliardář a zakladatel skupiny Promet

Ve věku 60 let zemřel po dlouhé nemoci René Matera, zakladatel skupiny Promet a spolumajitel Tatra Trucks. Matera se v žebříčku 100 nejbohatších Čechů časopisu Forbes umístil na 46. místě s majetkem v hodnotě 11,6 miliardy Kč.

Společně s Czechoslovak Group a CE Industries je Promet Group předním hráčem v odvětvích strojírenství, metalurgie a strojírenství ve střední Evropě. Skupina má také podíly ve společnosti Tatra Trucks a chorvatském výrobci kolejových vozidel Juro Djokovič. Matera loni předal vedení skupiny manželce a dětem.

Kultura Česká kina volají po manželské rovnosti a inkluzi

Zástupci českých divadel vyzvali premiéra Petera Fialu a jeho kabinet, aby požadovali legalizaci sňatků pro všechny páry, včetně párů stejného pohlaví. V otevřeném dopise podepsaném 44 zástupci z 31 divadel zdůraznili nutnost odstranění diskriminace LGBTQ+ lidí a rodin s dětmi.

Výzva po rovných manželských právech navazuje na podobné výzvy divadel a má za cíl ukázat jednotu a odmítnout rozdělení mezi Čechy. Dopis se také zabývá potřebou čelit nenávistné rétorice vůči LGBTQ+ komunitě a zdůrazňuje závazek kin k inkluzi.

Počasí Meteorologové na sobotu varovali před silným větrem

České hydrometeorologické středisko (ČHMÚ) varovalo, že zítra se na západě země očekává silný vítr o rychlosti až 70 km/h. Vzhledem k tomu, že v sobotu protne Českou republiku, přinese konec teplého říjnového počasí. Výstraha platí pro Čechy od soboty 8:00 do 16:00 s výjimkou regionu Severozápad a Visochina.

V pondělí večer se očekává i přízemní mráz. Teploty se v sobotu budou pohybovat od 17 do 22 stupňů Celsia, na jihovýchodě 25 stupňů. Očekává se déšť a občasné bouřky.

Diplomacie Český prezident v lednu navštíví Izrael

Ministr zahraničí John Lipowski byl prvním zahraničním politikem, který po útoku navštívil Izrael. Podle izraelské veřejnoprávní stanice Khan se počet obětí útoků Hamasu zvýšil na nejméně 1300, přičemž další oběti izraelské odvety zahrnují více než 1400 mrtvých a 6200 zraněných, uvádí palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Konflikt Další dva lety přiváží Čechy z Izraele do Prahy

Dva lety s 66 pasažéry evakuujícími české občany z Izraele přistály v pátek brzy v Praze. Cílem repatriačních letů organizovaných českou vládou je přivést zpět lidi, kteří uvízli v Izraeli po teroristických útocích palestinských militantů.

Celkem se pět repatriačních letů vrátilo domů 180 lidí, přičemž je naplánován ještě jeden let. Ministerstvo zahraničních věcí ČR se zavázalo pomoci všem občanům usilujícím o repatriaci prostřednictvím českého velvyslanectví v Tel Avivu. Jeden ze zpátečních letů do Izraele navíc poveze izraelské občany vracející se z humanitárních, rodinných nebo vojenských důvodů.

Hygiena Pražská nemocnice přestala přijímat těžce nemocné pacienty

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka dočasně zastavila příjem těžce nemocných pacientů kvůli sporu mezi vedením nemocnice a některými lékaři, uvádí Denník N. Místo toho musela zdravotnická záchranná služba takové pacienty poslat do jiných pražských nemocnic. Někteří lékaři anesteziologie, resuscitace a pohotovosti na Bulovce přestali od října pracovat přesčas a od poloviny srpna probíhají protesty po odvolání současného starosty a komunikačních problémech.

Představitelé nemocnice však upřesnili, že příjmy to neovlivnilo a běžné pacienty přijímají bez omezení od záchranářů. Ministerstvo zdravotnictví je zapojeno jako zřizovatel nemocnice a vedení nemocnice hledá pro řešení situace odborné mediátory.

Vzdělání Zkrátil se časový limit pro zkoušky na střední školy

Ministerstvo školství ČR má od roku 2024 zkrátit termín pro podávání přihlášek k přijímacím zkouškám na střední školy, a to z 1. března na 20. února. Změna je součástí širší iniciativy k digitalizaci přijímacího řízení na střední školy. , zaměřené na zefektivnění a modernizaci systému. Návrh navrhuje rozšířit počet možných přihlášek ze dvou na tři a zavést flexibilnější způsob, jak si studenti upřednostňují preferovaný kurz nebo školu.

READ  Český vývojář Nintendo Switch vyvíjí aplikaci pro zefektivnění snímků obrazovky a přenosu videa

Kromě toho mohou kandidáti absolvovat zkoušku dvakrát, přičemž si vybírají ze škol podle svého výběru. Úprava je reakcí na problémy a neefektivitu stávajícího přijímacího řízení a jejím cílem je poskytnout větší přehlednost a pohodlí studentům, kteří hledají přijetí na střední školy.

LGBTQ+ Slovensko po vraždě gaye nekoná

Slovenští zastánci LGBTQ+ komunity tvrdí, že politici ignorovali jakýkoli z jejich požadavků na zlepšení života a podmínek komunity, rok poté, co byli dva lidé zabiti při homofobním útoku před gay barem v Bratislavě. Policie incident označila za teroristický útok. Občanské iniciativy požadovaly opatření, jako je legislativa o registrovaném partnerství a možnosti párů stejného pohlaví adoptovat děti.

Na rozdíl od sousední České republiky Slovensko zatím nekodifikuje registrované partnerství pro páry stejného pohlaví. Obhájci tvrdí, že se situace zhoršila, nenávistné projevy a hrozby vůči LGBTQ+ lidem přibývají. Domnívají se, že problém byl využit k politickému rozdělení. Majitel Tepleran Gay Bar Club oznámil, že ke konci listopadu bude uzavřen.

Dějiny Pavel se účastní výročního ceremoniálu Fort Guard

Český prezident Petr Pavel se účastní Přehlídky Pražské hradní stráže u příležitosti 102. výročí předání první bojové vlajky prezidentem Tomaszem Carriagem Masarykovi. Součástí akce bude imitátor Masaryka, jednotky Pevnostní stráže a Vojenské historické představení v dobových uniformách.

Hradní stráž, útvar AČR, je pověřena ostrahou Pražského hradu, letního sídla prezidenta na Lani Manor, a účastí na slavnostních a slavnostních funkcích prezidenta. Skládající se z 936 zaměstnanců včetně důstojníků, praporčíků, poddůstojníků a státních úředníků hraje garda zásadní roli v bezpečnosti země.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *