Korea reaguje na jadernou poptávku plánem postavit 10 pobřežních elektráren

Korea reaguje na jadernou poptávku plánem postavit 10 pobřežních elektráren

Čtvrtý a poslední blok jaderného reaktoru Barakah ve Spojených arabských emirátech postavený korejskými společnostmi [KOREA ELECTRIC POWER CORPORATION]

Korea se chce stát velmocí ve vývozu jaderných elektráren s vládními plány vyvézt 10 jaderných elektráren do roku 2030. Polsko, Česká republika, Turecko a Rumunsko jsou potenciálními kandidáty na hostitele druhého vývozu jaderných elektráren z Jižní Koreje.

První dohodou o vývozu jaderné elektrárny byla výstavba elektrárny v Al Barakahu ve Spojených arabských emirátech, která zahájila provoz začátkem letošního roku. Korea však ještě nepodepsala druhou exportní dohodu.

Kromě těchto úplných dohod o vývozu jaderných elektráren uzavřela Korea v úterý s Rumunskem dohodu o jaderném zařízení v hodnotě 195 milionů eur (212,4 milionu USD), čímž zajistila největší korejskou dohodu o jediném jaderném zařízení a druhý jaderný vývoz vlády Yoon Seok Yol. Po projektu Dabaa v Egyptě ze srpna loňského roku.

Projekt jaderné elektrárny Batnow v Polsku je nejpravděpodobnější exportní destinací pro druhou kompletní jadernou elektrárnu, uvedly ve středu zdroje z Ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky a Korejské vodíkové a jaderné energie (KHNP).

Projekt Batnau postaví dvě jaderné elektrárny využívající technologii podomácku vyrobeného reaktoru APR1400. KHNP podepsala smlouvu o záměru s polským Zespol Elektrowni Patnow-Adamov-Konin a státní Polsko Grupa Energetyczna (PGE) pro projekt 1,4 GW.

Korejští a polští představitelé jednají na obchodní úrovni o uzavření servisní smlouvy na studii proveditelnosti závodu v Batnau.

Projekt jaderné elektrárny Dukovany o výkonu 1,2 GW v České republice v hodnotě zhruba 6 miliard eur je dalším projektem, který korejská vláda sleduje. KHNP předložila svou nabídku v listopadu a soutěží s francouzským EDF a americkým Westinghouse. Východoevropská země plánuje vybrat vítěze do příštího roku.

V lednu Korea Electric Power Corporation předložila turecké vládě prvotní návrh na projekt v hodnotě 30 miliard dolarů na vybudování čtyř elektráren APR1400 na výrobu 1,4 gigawattu elektřiny v severní oblasti země. Obě strany plánují v příštím roce zahájit studii proveditelnosti, po níž bude možné podepsat memorandum o porozumění k zahájení prací.

READ  Dcera Ewana Gruffudda obviňuje jeho přítelkyni Biancu Wallace, že jí „přibouchla dveře“ na hlavu

Rumunsko nedávno vzrostlo jako potenciální exportní cíl poté, co se KHNP dohodla s rumunskou Nuclear Electric Corporation na vybudování zařízení na odstraňování tritia v Rumunsku.

Generální ředitel společnosti Nuclear Electricity Corporation Cosmin Gita během úterního podpisu v centru Soulu řekl, že KHNP se může vzhledem ke své technologii podílet na budoucích rumunských projektech.

Prezident Yoon zařadil dohody o vývozu jaderných elektráren na první místo své politické agendy a pokusil se o návrat k plánu předchozí administrativy Moon Jae-in na odstranění jaderných zbraní.

Korea bude muset překonat některé z proměnných, které ji čekají, jako jsou její právní spory se Spojenými státy ohledně vývozu jaderných elektráren.

Westinghouse se sídlem v Pittsburghu v říjnu zažaloval KHNP za porušení duševního vlastnictví, protože KHNP potřebuje souhlas vlády USA k prodeji elektráren APR1400 do zahraničí, protože reaktory APR1400 jsou stavěny na základě technologie Westinghouse.

KHNP tvrdila, že na APR1400 se nevztahují vývozní omezení USA, protože jeho základní technologie je vyvinuta v tuzemsku.

Žaloba Westinghouse se chystá vykolejit jeden plán vývozu jaderné elektrárny za druhým […] „Vyřešení tohoto problému je nejvyšší prioritou,“ řekl zdroj z průmyslu jaderných reaktorů JoongAng Ilbo pod podmínkou anonymity.

Napsal JUNG JONG-HOON, SOHN DONG-JOO [[email protected]]

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *