Ken Mattingly, astronaut, který pomohl posádce Apolla 13 vrátit se bezpečně domů, zemřel ve věku 87 let.

Ken Mattingly, astronaut, který pomohl posádce Apolla 13 vrátit se bezpečně domů, zemřel ve věku 87 let.

Ken Mattingly, astronaut nejlépe známý svým úsilím na Zemi, který pomohl bezpečně vrátit poškozenou kosmickou loď Apollo 13 na Zemi, zemřel.

LOS ANGELES – Ken Mattingly, astronaut nejlépe známý svým úsilím na Zemi, které pomohly bezpečně vrátit poškozenou kosmickou loď Apollo 13 na Zemi, zemřel, oznámila NASA. Bylo mu 87 let.

„31. října jsme ztratili jednoho z hrdinů naší země,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení administrátor NASA Bill Nelson.

Thomas Kenneth Mattingly II „byl klíčem k úspěchu programu Apollo a jeho proslulá osobnost zajistí, že si ho budou pamatovat v celé historii,“ řekl Nelson.

NASA neřekla, kde a jak Mattingly zemřel. Nicméně, The New York Times uvedl, že Mattingly zemřel v Arlingtonu ve Virginii.

Mattingly, bývalý pilot námořnictva, se připojil k NASA v roce 1966. Pomohl vyvinout skafandr a batoh pro mise Apollo na Měsíc, uvedla NASA.

Jeho první vesmírný let však přišel až v roce 1972, kdy obletěl Měsíc jako pilot velitelského modulu Apolla 16, zatímco další dva členové posádky přistáli na povrchu Měsíce.

Na své zpáteční cestě na Zemi procházel Mattingly vesmírem, aby shromáždil balíčky filmů obsahující fotografie, které pořídil z měsíčního povrchu.

V pozdějších letech Mattingly velel dvěma misím raketoplánu a odešel z agentury a námořnictva jako kontradmirál.

Ale jeho nejdramatičtější mise byla ta, kterou nikdy neletěl.

Neonemocněl, ale na palubě mise ho nahradil John Swigert Jr.

READ  Vědci říkají, že slunce „vybuchuje tento měsíc nepřetržitě“ a „přicházejí obří erupce“

Několik dní po misi explodovala kyslíková nádrž v servisním modulu kosmické lodi a přerušila většinu energie a kyslíku do velitelského modulu. Přistání na Měsíci bylo zrušeno a NASA zahájila zběsilé úsilí o záchranu Swigerta, Jamese Lovella a Freda Hayese.

Mattingly, který vesmírnou loď důvěrně znal, spolupracoval s inženýry a dalšími, když analyzovali situaci a snažili se najít řešení a předávat pokyny posádce.

Nakonec se tři astronauti nacpali do přistávacího modulu, který byl navržen tak, aby pojal pouze dva lidi, a používali jej jako záchranný člun po dobu čtyř dnů, zatímco Apollo 13 obíhalo Měsíc a poté bezpečně přistálo na Zemi.

Nelson z NASA řekl, že Mattingly „zůstal pozadu a učinil klíčová rozhodnutí v reálném čase, aby úspěšně přivedl postiženou kosmickou loď a posádku domů.“

„Jednou z mnoha lekcí, které se z toho všeho naučili, je začít od prvního dne, od prvního okamžiku předpokládat, že uspějete, a nedělat nic, co vám překáží,“ vzpomínal Mattingly v rozhovoru pro orální historii. . Pro NASA v roce 2001.

Příběh Apolla 13 je vyprávěn v knize „Ztracený měsíc: Nebezpečná cesta Apolla 13“ z roku 1994, jejímž spoluautorem je Lovell, a ve filmu „Apollo 13“ z roku 1995, ve kterém si Mattingly zahrál Gary Sinise.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *