Japonská raketa na tuhé palivo exploduje krátce po startu Vesmírné novinky

Japonská raketa na tuhé palivo exploduje krátce po startu  Vesmírné novinky

Startup Space One se sídlem v Tokiu měl za cíl stát se první soukromou japonskou společností, která vynese na oběžnou dráhu satelit.

Malá japonská raketa explodovala krátce po startu při pokusu tokijského startupu Space One stát se první tuzemskou společností, která vynesla na oběžnou dráhu satelit.

18metrová (60 stop) čtyřstupňová raketa na tuhé palivo zvaná Kairos explodovala na kusy několik sekund po startu v úterý v 11:01 (02:01 GMT) a zaplnila obrazovky živého vysílání obrazy plamenů a mraků. . Bylo vidět hořící trosky padající na okolní horské svahy, když sprinklery začaly rozstřikovat vodu.

Space One uvedl, že let byl „zastaven“ po startu z hornatého poloostrova Kii v západním Japonsku a situaci vyšetřuje.

Bezprostředně nic nenasvědčovalo příčině výbuchu ani tomu, zda došlo k nějakým zraněním. Space One uvedl, že start byl vysoce automatizovaný a vyžadoval pouze asi tucet zaměstnanců v pozemním řídícím středisku.

Kairos nesl experimentální vládní družici schopnou dočasně nahradit zpravodajské družice v případě jejich poruchy a měl ji vynést na oběžnou dráhu přibližně 51 minut po startu.

Kairos explodoval na kusy několik sekund po vypuštění z poloostrova Kii [Kyodo via Reuters]

Ačkoli je Japonsko ve vesmírných závodech relativně malým hráčem, tamní raketoví vývojáři se snaží vyrábět levnější vozidla, aby uspokojili rostoucí poptávku po vypouštění satelitů ze strany vlády a globálních zákazníků.

Space One byla založena v roce 2018 skupinou japonských společností včetně Canon Electronics, IHI Aerospace, stavební společnosti Shimizu a vládou podporované Development Bank of Japan.

Space One chce nabízet „vesmírné kurýrní služby“ domácím i mezinárodním zákazníkům s plány na vypuštění 20 raket ročně do konce roku 2020.

Loni v červenci explodoval další japonský raketový motor během testování asi 50 sekund po svém zážehu.

Raketa Epsilon S na tuhá paliva byla vylepšenou verzí rakety Epsilon, jejíž start se nezdařil loni v říjnu.

READ  Zpráva o sexuálním zneužívání v německé diecézi Chyby papeže v důchodu

Jeho testovací místo v severní prefektuře Akita zachvátil požár a k nebi stoupal obrovský sloup šedého kouře.

Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA) minulý měsíc oslavila úspěšný start své nové vlajkové rakety H3 po letech odkladů a dvou předchozích neúspěšných pokusech.

H3 byl uvažován jako konkurent Falconu 9 společnosti SpaceX a jednoho dne by mohl doručit náklad na základny na Měsíci.

Úspěšný start Japonské agentury pro výzkum vesmíru následoval po japonském přistání bezpilotní sondy na povrchu Měsíce v lednu, čímž se stala teprve pátou zemí, která dosáhla „měkkého přistání“ na povrchu Měsíce.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *