Prezident Petr Pavel vyzývá k přijetí eura pro českou exportní ekonomiku

Prezident Petr Pavel vyzývá k přijetí eura pro českou exportní ekonomiku

Prezident Petr Pavel v pondělí v rozhovoru pro Český rozhlas zdůraznil výhody přijetí eura v ČR, jeho výhody pro exportní ekonomiku země a možnost efektivně utvářet budoucnost eurozóny.

Pavel zahájil diskusi o přijetí eura v zemi během svého novoročního projevu a vyzval ke strategickým krokům pro usnadnění přechodu.

Zatímco ministr financí Zbenek Stangora v současnosti odmítá potřebu okamžité studie, Pavel tvrdí, že silné exportní trendy ČR ji úzce spojují se zeměmi eurozóny.

Navrhuje, že pro národ by byla výhodnější aktivní účast na rozhodnutích eurozóny, spíše než jejich pasivní přijímání.

Prezident Pavel také vyzdvihl snahu České republiky splnit v letošním roce maastrichtská kritéria, která jsou předpokladem pro vstup do eurozóny.

Navrhl vytvoření funkce odpovědné za přijetí eura ve vládě, aby se odstranila nejednoznačnost kolem diskuse o euru, zdůraznil potřebu informovaného rozhodování a dlouhodobého vzdělávání veřejnosti.

Pavel vyzval k pečlivému prostudování zkušeností jiných zemí s přijetím eura, odmítl obavy z případných nedostatků a nabádal k objektivnějšímu pochopení nadcházejícího zásadního politického rozhodnutí.

Kdo je pro a kdo proti

Starostové, nezávislí a Pirátská strana uvedli, že hodlají prosadit, aby se země v příštím roce zapojila do systému směnných kurzů ERM, a za tím účelem by byli rádi, kdyby vláda jmenovala komisaře pro přijetí eura.

V ERM bude koruna částečně navázána na euro, což musí všichni žadatelé podstoupit dva roky, než bude zavedena společná evropská měna. Občanští demokraté, nejsilnější strana ve vládě, ale dali najevo, že se to během funkčního období této vlády nestane.

Občanští demokraté tvrdí, že před dosažením dohody o datu přijetí eura nemá smysl vstupovat do systému ERM a že není čas o této otázce diskutovat. Dále upozorňují, že společnosti v České republice mohou při svých obchodních transakcích volně používat euro.

READ  Mohlo by to být horší než fanoušci West Hamu, mohli bychom být Tottenham nebo Everton

Další dvě vládnoucí strany, Top 09 a Křesťanští demokraté, tvrdí, že jsou odhodlány přijmout euro, ale ne během funkčního období této vlády.

Opoziční strany jsou také proti přijetí eura a s blížícími se evropskými volbami se k této otázce hlasitě vyjadřují. ANO určitě půjde do voleb s tím, že euro nechce, řekla bývalá ministryně financí a místopředsedkyně ANO Alina Šilerová.

Podpořte Morning Prague!

Jsme hrdí na to, že našim čtenářům z celého světa můžeme zdarma poskytovat nezávislé a nezaujaté zprávy.

Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, zahraniční obyvatele a návštěvníky všech národností prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a newsletteru.

Oceňujeme, že ne každý si může dovolit naše služby, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste tak učinili
Podpořte Prague Morning příspěvkem – ať je sebemenším 🙂 .

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *