Izraelský ministr zahraničí zahajuje evropské turné v Chorvatsku

Izraelský ministr zahraničí zahajuje evropské turné v Chorvatsku

(29. května 2023 / JNS)

V pondělí se izraelský ministr zahraničí Eli Cohen setkal v Záhřebu s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem.

Návštěva je součástí čtyřdenního diplomatického turné po střední Evropě, jehož dalšími zastávkami jsou Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Poděkoval jsem mu za podporu Chorvatska pro Izrael na mezinárodních fórech a diskutovali jsme o posílení vztahů mezi našimi dvěma zeměmi.
Izrael je relativně malá země se silnou ekonomikou a Chorvatsko s námi chce rozšířit spolupráci ve prospěch obou zemí,“ napsal Cohen na Twitteru.

Gary Koren, izraelský velvyslanec v Chorvatsku, pozdravil Cohena při jeho příjezdu do hlavního města Záhřebu v neděli večer.

Setká se také se svými protějšky v těchto čtyřech zemích a také s ministrem zahraničí České republiky, když se Cohen zúčastní koordinačního setkání Slavkov/Austerlitz – regionálního fóra spolupráce mezi Rakouskem, Slovenskem a Českou republikou.

Je to již sedmá Cohenova návštěva Evropy od jeho nástupu do úřadu na začátku roku ve snaze posílit vztahy židovského státu s Evropskou unií.

„Diplomatická návštěva středoevropských zemí posiluje naši strategickou koordinaci s našimi přáteli a vytváří příležitosti pro Izrael, aby prosadil politické a ekonomické zájmy Izraele na kontinentu,“ řekl Cohen před svou návštěvou.

Přátelství Izraele s Evropskou unií hraje ústřední roli v našich vztazích s Evropou. Od hospodářské, kulturní a technologické spolupráce až po společnou válku proti terorismu a íránským jaderným zbraním. „Budeme pokračovat ve spolupráci se zeměmi Evropské unie na posílení Státu Izrael a izraelské ekonomiky v zájmu všech občanů Izraele,“ dodal ministr.

Podle zpráv izraelských médií se Cohen v Budapešti pokusí dosáhnout konečné dohody o přesunu maďarské ambasády do Jeruzaléma. Očekává se, že se setká se svým maďarským protějškem Peterem Sejjarto a možná i s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Viktor Orban, předseda maďarské vlády, odpovídá na otázky na tiskové konferenci ve spolkovém kancléřství v Berlíně. Kredit: Photocosmos1/Shutterstock.

Zpráva z března naznačila, že Maďarsko se chystá přesunout své velvyslanectví do Jeruzaléma, čímž se stalo prvním členem EU, který tak učinil; Evropská unie oficiálně neuznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

READ  Česká inflace dosahuje 17,5 procenta

Orbán udržuje úzké vztahy s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, přičemž oba vůdci vidí v mnoha otázkách z očí do očí.

Spojené státy, Guatemala, Kosovo a Honduras v současné době provozují velvyslanectví v Jeruzalémě.

Od složení 37. izraelské vlády 29. prosince navštívil Cohen celkem 15 zemí a očekává se, že Manilu navštíví 3. června, čímž se stane prvním izraelským ministrem zahraničí, který po 56 letech navštíví Filipíny.

JNS je váš ideologický domov. Nachází se v srdci proizraelského ekosystému a poskytujeme čtenářům kritický kontext, který potřebují k problémům, kterým čelí Izrael a jeho židovský svět.

Můžete pomoci podpořit naše úsilí – a Užijte si zážitek bez reklamVedle Prémiový obsah a další Komunitní výhody.

Připojte se k naší komunitě a pomozte nám nadále udržovat vaši angažovanost a informace.

Jste již členem? přihlásit se abych to přestal vidět

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *