Inflace v eurozóně dosáhla dalšího rekordu, v září dosáhla 10 procent

Inflace v eurozóně dosáhla dalšího rekordu, v září dosáhla 10 procent

Měsíc za bolestivým měsícem způsobují rostoucí ceny energií, že se životní úroveň milionů Evropanů zhoršuje.

Evropská komise zmíněno V pátek spotřebitelské ceny v zemích, které používají euro jako svou měnu, vzrostly v září ročním tempem 10 procent a opět dosáhly nejvyšší úrovně od vytvoření eura před více než dvěma desetiletími.

Dvouciferné tempo bylo velkým skokem z 9,1 procenta v srpnu, což byl dosavadní rekord.

Tato čísla jsou nejnovějším důkazem toho, že ruská invaze na Ukrajinu, která poskytla většinu evropské energie, podkopává ekonomický růst, zasévá úzkost a zatěžuje vládní zdroje v Evropě vážněji než ve Spojených státech a mnoha dalších regionech.

Ke zrychlení inflace, tažené ruskou invazí na Ukrajinu, přispěly především ceny energií, které v září v eurozóně meziročně vzrostly o 40,8 procenta. Ceny potravin v září vzrostly o 11,8 procenta z 10,6 procenta v srpnu.

Z 19 zemí eurozóny zaznamenalo 10 dvoucifernou souhrnnou inflaci, včetně největší ekonomiky, Německa, která den předtím zveřejnila svůj výsledek inflace – 10,9 %. To byla nejvyšší míra inflace, jakou Německo zažilo od roku 1951, dlouho před sjednocením bývalého Východu a Západu. Německá vláda ve čtvrtek oznámila dotaci ve výši 200 miliard eur (195 miliard dolarů) na zmírnění dopadu rostoucích účtů za energii pro domácnosti a podniky, včetně omezení cen zemního plynu.

Estonsko, Litva a Lotyšsko zaznamenaly míru inflace nad 22 %. Důvodem bylo, že zvýšení velkoobchodních cen energií se promítlo do maloobchodních cen, které platí domácnosti, uvedla hlavní ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj Beata Javorčičová. Nizozemsko se 17,1 procenta v září, což je nárůst z necelých 14 procent v předchozím měsíci, a Slovensko s 13,6 procenta také patřilo do nešťastné skupiny zemí s nadprůměrnými sazbami.

Ve Francii, kde vláda agresivně přistoupila k omezení cen energií, se inflace mírně zmírnila a v září klesla na 6,2 procenta z 6,6 procenta v předchozím měsíci. Inflace energií se tam zpomalila, ale inflace potravin vzrostla. Tisíce lidí však ve čtvrtek vyšly do ulic po celé zemi, aby požadovaly zvýšení mezd, aby se zabránilo inflaci.

READ  Evropa čelí Číně v Indo-Pacifiku

„Inflace je také vyšší u neenergetického průmyslového zboží a služeb, a to zejména,“ řekla Lucrezia Richlin, profesorka ekonomie na London Business School a bývalá vedoucí výzkumu v Evropské centrální bance. „Toto je známkou toho, že energetický šok má širší dopad na všechny ostatní prvky.“

Bez započtení potravin a energií vzrostla takzvaná jádrová inflace za rok do září o 4,8 procenta ze 4,3 procenta v předchozím měsíci.

Paní Reichlin dodala, že stále existuje mnoho nejistoty ohledně toho, jak se bude inflace vyvíjet v nadcházejících měsících, „protože ekonomika se v budoucnu zpomalí a to bude tlačit na snižování inflace“.

Pantheon Macroeconomics, výzkumná firma, naznačila, že vládní politika navržená tak, aby zvládala vysoké náklady na energii, bude také „klíčovým swingovým faktorem“ ovlivňujícím ceny v příštích šesti měsících.

Inflace okusovala nejen evropskou ekonomiku, ale i celý svět. Nahromadění dodavatelského řetězce a narušení způsobené pandemií koronaviru a nárůst aktivity, který doprovázel znovuotevření ekonomik, vytlačily ceny nahoru. Nárůst cen energií a potravin, který následoval po ruské invazi na Ukrajinu, také podpořil inflaci, a to díky sankcím uvaleným Evropou, Spojenými státy a jejich spojenci.

Evropská centrální banka agresivně zvyšuje úrokové sazby v naději, že zastaví inflační trend v celé eurozóně. Ve čtvrtek politici Evropské centrální banky zobrazeno Pravděpodobně se dohodnou na dalším zvýšení sazeb o tři čtvrtě bodu na svém příštím zasedání koncem října.

Očekává se, že přechod Evropy od ruské energetiky bude pomalým procesem a udrží ceny ropy, plynu a elektřiny po léta na bolestivých úrovních. Sven Smit, prezident McKinsey Global Institute, řekl, že centrální banka může udělat jen málo pro řešení velkého nedostatku energie, jako je ten, který sužuje Evropu. Řekl, že vyšší úrokové sazby nemohou najednou vytvořit větší nabídku, takže ceny zůstanou vysoké.

READ  Bomber Command výroční 2024 – vzpomínkový ceremoniál

Podle údajů zveřejněných v pátek ve Spojených státech jeden ukazatel inflace v srpnu zpomalil na 6,2 % z 6,4 % v předchozím měsíci. Nižší sazba odráží pokles cen benzínu v USA.

Úroveň je výrazně nad 2procentním inflačním cílem Fedu, ale stále hluboko pod evropskou úrovní, což naznačuje, jak stresující je Evropa kvůli své dlouhé závislosti na ruském zemním plynu. Očekávané zpomalení růstu bude na kontinentu také výraznější než ve Spojených státech.

Jak se ukazuje, odhodlání Fedu porazit inflaci rostoucími úrokovými sazbami hnalo ceny v USA dolů, ale jinde je pumpovalo nahoru. Obavy z globálních otřesů povzbudily investory, aby investovali své peníze do amerických akcií a aktiv, protože jsou v době zmatků považovány za útočiště. Vyšší úrokové sazby činí tyto investice atraktivnějšími tím, že nabízejí vyšší výnosy.

Výsledkem je, že Spojené státy exportují část své inflace do jiných zemí. Jak dolar roste, dovoz z celého světa ve Spojených státech zlevňuje, což pomáhá omezit tamní inflaci. Odvrácenou stranou je, že díky silnému dolaru jsou dovozy do jiných zemí, zejména důležité dovozy, jako jsou energie a potraviny, dražší, aby se nakupovalo ve slabších měnách. Dolar je světovou rezervní měnou a mnoho komodit, jako je ropa, je oceněno v dolarech.

Inflace v celé Evropské unii, která zahrnuje 27 zemí, vzrostla nad roční tempo 10 procent již v srpnu, protože země bez eura zaznamenaly rekordní nárůst cen energií a potravin.

V České republice, která zažila masové protesty kvůli rostoucím cenám energií, dosáhla inflace v srpnu více než 17 %, což je zhruba stejné tempo jako v září v Polsku, což byl 25letý rekord.

Spotřebitelské ceny v Británii vzrostly v srpnu o 9,9 procenta oproti předchozímu roku, což je pokles z 10,1 procenta v předchozím měsíci, ale stále se blíží nejrychlejšímu tempu za 40 let. Domácnosti a podniky v Británii pociťují tlak na své rozpočty spolu s turbulencemi na trhu, které tento týden způsobila nová ekonomická strategie vlády, která pozvedla hypotéky, důchody a hodnotu libry.

READ  Německo a Česká republika obviňují Rusko z kybernetických útoků

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *