Detekce částí viru ptačí chřipky v mléce

Detekce částí viru ptačí chřipky v mléce

Federální regulační orgány v úterý uvedly, že vzorky pasterizovaného mléka z celé země byly pozitivně testovány na rezidua neaktivního viru ptačí chřipky, který infikuje dojnice.

Úředníci uvedli, že virové fragmenty nepředstavují hrozbu pro spotřebitele. „K dnešnímu dni jsme neviděli nic, co by změnilo naše hodnocení, že komerční dodávky mléka jsou bezpečné,“ uvedl FDA v prohlášení.

Za poslední měsíc byl virus ptačí chřipky známý jako H5N1 detekován ve více než 30 stádech dojnic v osmi státech. Je také známo, že virus infikoval pracovníka na farmě, jehož jediným příznakem bylo růžové oko.

Vědci kritizovali federální reakci a uvedli, že ministerstvo zemědělství bylo příliš pomalé na to, aby sdílelo důležitá data a dostatečně nesledovalo testování hospodářských zvířat na infekce.

Hledání virových fragmentů v mléce z komerčního dodavatelského řetězce není ideální, ale genetický materiál představuje malé riziko pro spotřebitele, kteří mléko pijí, řekl David O'Connor, virolog z University of Wisconsin-Madison.

„Riziko infekce z mléka obsahujícího virové fragmenty by mělo být nulové,“ řekl. „Genetický materiál se nemůže reprodukovat sám.“

Úředníci neuvedli, kolik vzorků pasterizovaného mléka obsahovalo virové fragmenty ani odkud tyto vzorky pocházejí. Odborníci řekli, že to jsou základní otázky.

Pokud jsou fragmenty přítomny v mnoha vzorcích v celé komerční nabídce mléka, naznačuje to, že ohnisko je pravděpodobně mnohem rozšířenější, než bylo hlášeno.

Minulý týden deník New York Times uvedl, že virus byl detekován také u stáda dojnic v Severní Karolíně, které nevykazovalo žádné příznaky onemocnění.

„Problém u dojnic může být mnohem větší, než víme,“ řekl Dr. O'Connor. „To by byl problém – ne že by mléko samo o sobě bylo nebezpečné.“

Federální úředníci opakovaně ujistili spotřebitele, že komerční dodávky mléka jsou bezpečné, a poznamenali, že výrobci mléčných výrobků jsou povinni držet mléko od nemocných zvířat mimo zásobování potravinami pro lidi.

READ  Jak vysokoškoláci postavili satelit s AA bateriemi a mikroprocesorem za 20 dolarů

Téměř všechno mléko produkované na amerických farmách je pasterizované, což je proces určený k zabíjení patogenů teplem. Pasterizace by také měla inaktivovat chřipkové viry, o kterých je známo, že jsou křehké a citlivé na teplo, uvedli odborníci. Teprve nedávno americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv testoval účinnost pasterizace na virus H5N1.

Objev virových fragmentů v mléce vyvolal v Bílém domě značné obavy o to, jak se vyhnout zbytečnému poplachu ohledně dodávek mléčných výrobků, podle lidí obeznámených s interními jednáními, kteří nebyli oprávněni o nich veřejně mluvit.

Očekává se, že federální představitelé budou o zjištěních diskutovat na tiskové konferenci v příštích dnech.

Tento vývojový příběh bude aktualizován.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *