Zemětřesení v Afghánistánu: Nejméně 120 lidí zemřelo a 1000 dalších bylo zraněno při zemětřesení o síle 6,3 stupně

Zemětřesení v Afghánistánu: Nejméně 120 lidí zemřelo a 1000 dalších bylo zraněno při zemětřesení o síle 6,3 stupně
  • Napsala Rachel Russell
  • BBC novinky

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Lidé po sobotním zemětřesení utíkali z budov v Herátu

Po silném zemětřesení, které zasáhlo západní Afghánistán poblíž íránských hranic, jsou stovky mrtvých a nejméně 1000 dalších zraněno.

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály nastalo asi 40 kilometrů od města Herat na západě země přibližně v 11:00 místního času (06:30 GMT).

Mnoho budov bylo poškozeno, lidé byli uvězněni pod troskami a došlo k nejméně třem silným otřesům.

Přeživší popsali své zděšení, když se kancelářské budovy nejprve otřásly, pak se kolem nich zhroutily.

„Byli jsme ve svých kancelářích a najednou se budova začala třást. Začala padat omítka a praskaly zdi. Některé stěny a části budovy se zřítily.“ Bashir Ahmed, obyvatel Heratu, řekl Agence France-Presse.

Dodal: „Nemohu kontaktovat svou rodinu. Síťová spojení jsou přerušena. Velmi se bojím a bojím se. Bylo to děsivé.“

„Dosud bylo v našich záznamech zahrnuto více než 1 000 zraněných žen, dětí a starších lidí a asi 120 lidí přišlo o život,“ řekl novinářům Musa Ashari, vedoucí zvládání katastrof v provincii.

Původní zprávy uváděly potvrzený počet obětí na 15, ale toto číslo se vždy pravděpodobně zvýší, jakmile záchranáři potvrdí plný rozsah rozsáhlé devastace. Nepotvrzené zprávy naznačují, že současný počet obětí přesahuje 300 lidí.

Videozáznam údajně pocházející z centrální nemocnice v Heratu ukázal několik zranění souvisejících s přenosným intravenózním infuzním roztokem, který byl ošetřován na asfaltu před hlavním terminálem – což je známka náhlé a drtivé poptávky po nouzovém ošetření.

Další animované obrázky ukazují scény zpustošení v andělské čtvrti Herat, kde trosky zničených budov blokovaly silnice a ztěžovaly záchranné práce.

Student Idris Arsal řekl agentuře AFP: „Situace byla velmi děsivá. Nikdy předtím jsem nebyl svědkem něčeho takového.“ Byl posledním, kdo po začátku zemětřesení bezpečně evakuoval svou třídu.

Herat se nachází 120 kilometrů (75 mil) východně od hranice s Íránem a je považován za kulturní hlavní město Afghánistánu. Podle údajů Světové banky z roku 2019 žije v guvernorátu odhadem 1,9 milionu lidí.

Afghánistán je často vystaven zemětřesením, zejména v pohoří Hindúkuš, protože se nachází v blízkosti průsečíku euroasijské a indické tektonické desky.

V červnu loňského roku zasáhlo provincii Paktika zemětřesení o síle 5,9 stupně, při kterém zahynulo více než tisíc lidí a desítky tisíc byly vysídleny.

READ  Nejnovější zprávy ze Súdánu: Nejméně 180 zabitých a stovky zraněných v bojích

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *