IIHF – Česko šokující hostitelé

Česko vstřelilo tři góly ve druhé třetině a vysloužilo si první výhru proti Kanadě na World Juniors od roku 2013 (8 proher), čímž dnes večer v Halifaxu šokovalo favorizované hostitele 5:2. Kanada hrála proti Čechům v historii U20 s bilancí 20-2-1, ale tato statistika dnes v noci nic neznamenala. Česko vyhrálo v rozstřelu před devíti lety a hráči si byli dobře vědomi historie mezi týmy.

„Ano, je to poprvé.“ [we’ve won in regulation]. Je to neskutečné,“ řekl kapitán Stanislav Zvozil. „Je to první zápas na turnaji a víme, že potřebujeme vyhrát dva zápasy, abychom se kvalifikovali. [for the playoffs], což je skvělé. Když jsme dostali ten pátý gól, měli jen dva a cítili jsme to pod kontrolou. Jsou to pro nás velké tři body, ale zítra nás čeká další zápas. Musíme znovu vyhrát,“ řekl.

„Přehráli nás,“ přiznal kanadský útočník Brennan Othman. „Žádný tým nemůžete brát na lehkou váhu. Měli dobrou hru, tak jim to věřte. Je to křivka učení. Říká se, že buď vyhrajete, nebo se naučíte, a dnes večer se to naučili. Je to jen jeden den, není to zlato.“ -Utkání o medaile, Je zřejmé, že kolem našeho týmu je spousta humbuku, ale zároveň chcete vyhrát, zvláště s tímto úžasným publikem. Teď se musíme vrátit za dva dny. Není na škodu dostat se Hra. Takhle. Dělá to každý tým. Je to pro nás dobré a trochu pokořující.“

Brankář Thomas Susanek zastavil působivých 36 z 38 střel, zatímco kanadský startér Benjamin Gaudreau byl ve druhém poločase vyloučen. Connor Bedard udělal jednu z 11 střel Kanady.

Počáteční období bylo od všeho trochu a pak něco. Fanoušci se dozvěděli, co přijde o pár minut později, když Kanaďan Adam Fandilly vklouzl do zadní části české sítě, a hádejte co? Zachytil puk na čepel a srazil ho dopředu, ale obránce David Špaček viděl, jak se hra vyvíjí a překonal hokejku Fandillyho, než vyhrál kanadský lakros.

READ  Nejbohatší lidé v České republice (1. března 2024)

Česko si v čase 10:13 myslelo, že skóroval jako první, ale branka byla rychle znemožněna zásahem brankáře a místo vedení 1:0 šel na trestnou lavici Gabriel Šturk. A je to drahý výlet. Po 20 sekundách se domácí skutečně dočkali jedné, která platila. Bodovou střelu Olena Zellwegera dobře tečoval vpřed kapitán Shane Wright.

Kanada ale s lakrosem na ledě neskončila a o chvíli později to zkusil Connor Bedard z druhé strany. Brankář Tomasz Susanek tentokrát udělal, co měl, přesunul masku a rameno do rohu branky a předvedl brilantní a odvážný zákrok. Brzy poté se Kanada spoléhala na metodickou raketu Brandta Clarka a ujala se vedení 2:0. Čeští hráči ale napadli hru a byli odměněni ofsajdovým odvoláním, čímž gól neuznali.

Češi pak umlčeli kanadské publikum dvěma pozdními góly s odstupem 35 sekund. Nejprve kráska. Swozil švihl rychlou přihrávku od Korna na hůl obránce Davida Špačka, který se vřítil za Fantillyho ležérnějšího pokrytí. Spasek, který měl týmové maximum 22:01, to odvrátil do otevřené klece a vyrovnal. O pár minut později překonala bodovaná trefa Davida Moravce cloněného Benjamina Gaudreaua a poslala Čechy do šatny s nedostižným vedením 2:1.