Jak se zbavím „kuřecí kůže“ na rukou a nohou?

Jak se zbavím „kuřecí kůže“ na rukou a nohou?

Otázka: Mám na pažích a nohách spoustu malých hrubých hrbolků. Co to je a jak se toho mohu zbavit?

Možná to vypadá jako husí kůže – nebo natržená kuřecí kůže. Možná byli vyšlechtěni tak, aby se cítili trochu jako brusný papír.

Mohou to být příznaky keratózy pilaris, běžného kožního onemocnění, které může způsobit, že se na pažích, stehnech a hýždích objeví malé, nebolestivé hrbolky, řekla Dr. Amy Freemanová, dermatologka z Melbourne, New Jersey.

Hrbolky jsou obvykle tělové, ale mohou se objevit červené nebo růžové na světlém odstínu pleti a hnědé nebo černé na tmavém odstínu pleti.

Zatímco jejich vzhled může být „bolestivý“, hrbolky keratózy pilaris jsou neškodné a často zmizí samy, řekl Dr. Freeman. Někteří lidé se však mohou potýkat se záchvaty po celý život.

Keratóza pilaris nastává, když se keratin – protein podílející se na tvorbě vlasů, kůže a nehtů – hromadí a ucpává vlasové folikuly spolu s odumřelými kožními buňkami, řekl Dr. Freeman. Tyto blokády způsobují ty malé hrbolky.

Keratózou pilaris trpí odhadem 40 procent dospělých a 50 až 80 procent dospívajících. Ale dermatologové si nejsou úplně jisti, proč to někteří lidé dostávají.

Jedna z teorií je, že stav je způsoben A Genetická mutace To narušuje schopnost pokožky přirozeně se hydratovat, řekla Dr. Shari Lipner, dermatologka z Weill Cornell Medical College v New Yorku. Mutace může způsobit, že budete náchylnější k suché kůži, což zhoršuje keratózu pilaris.

Lidé s ekzémem, cukrovkou nebo pokrevní příbuzní s keratózou pilaris jsou také náchylnější k tomuto stavu, řekl Dr. Lipner. Totéž platí pro lidi, kteří trpí astmatem, alergiemi nebo nadměrnou tělesnou hmotností, uvádí britský list „Daily Mail“. Americká akademie dermatologie nebo AAD.

READ  Průkopnický výzkum odhaluje „vypínací tlačítko“ imunitního systému

Suchá kůže zhoršuje keratózu pilaris a můžete mít více vzplanutí během zimy nebo pokud žijete v suchém klimatu, řekl Dr. Leslie Baumann, dermatolog v Miami.

Prevence suché pokožky je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit vzplanutí a zlepšit celkový vzhled keratózy pilaris, řekl Dr. Baumann.

Produkty obsahující změkčovadla (zvlhčovače) a keratolytická činidla (třída léků, jako je kyselina salicylová, kyselina mléčná a močovina, které odstraňují odumřelé kožní buňky a změkčují keratin ucpávající póry), jsou nejúčinnější, řekl Dr. Freeman.

Vhodnou možností je vybrat si volně prodejné hydratační mléko, které obsahuje keratolytické činidlo, řekl Dr. Lipner. AAD také doporučuje přípravky obsahující další keratolytické látky, jako je kyselina glykolová a retinol.

Tyto přísady pomáhají vyhlazovat hrbolky a redukovat zarudnutí, řekl Dr. Freeman.

Doktor Lipner dodal, že nejúčinnější bude, když jej nanesete přímo po sprchování, když je vaše pokožka vlhká. Pomůže vám to zachytit vlhkost ve vaší pokožce.

Dr. Lipner navrhl vyhýbat se všemu, co by mohlo dráždit vaši pokožku, jako je použití abrazivního tělového peelingu nebo škrábání či dotýkání se hrbolků. Nicméně, AAD říká, že můžete jemně použít lufu nebo látku k odstranění odumřelých kožních buněk. Nejlepší je také vyhýbat se produktům, které obsahují vůně a oleje, které mohou dráždit pokožku a dále ucpávat póry, řekl doktor Lipner.

Během vzplanutí byste měli používat hydratační krém obsahující keratolytické činidlo několikrát denně po dobu dvou měsíců, řekl Dr. Freeman. Jakmile se stav zlepší, můžete to snížit na několikrát týdně.

Ale stále byste měli hydratovat pokožku každý den, řekla. Jakmile jsou záchvaty pod kontrolou, keratolytický přípravek nepotřebujete.

Keratosis pilaris nelze zabránit, ale někteří lidé, kteří ji měli v dětství, zjistí, že s přibývajícím věkem zmizí. Jiní to řeší celý život.

READ  SpaceX vynese na oběžnou dráhu 15 satelitů Starlink, pozemní raketu do moře

„Ale mohou nastat období vašeho života, kdy je tak ticho, že hrbolky jsou tak malé a neviditelné, že tam téměř nejsou,“ řekl Dr. Lipner.

Pokud je vaše pokožka po několika měsících používání domácích přípravků stále hrbolatá a hrubá a trápí vás její vzhled, doporučuje doktor Lipner navštívit dermatologa.

„Existují lidé s velmi těžkou keratózou pilaris a hydratace nemusí být adekvátní,“ řekla. Mohou mít také vzplanutí, které jsou velmi červené, suché a možná svědivé. V těchto případech, říká Dr. Lipner, mohou lékaři předepsat lokální retinoid nebo navrhnout laserovou léčbu.

Ale vaše příznaky mohou být způsobeny také něčím jiným. Ekzém a psoriáza mohou připomínat keratózu pilaris, řekl doktor Lipner. Tyto stavy mohou způsobit svědění, zánět, praskliny v kůži nebo infekci a vyžadují vlastní léčbu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *