Generál ve výslužbě vyhrál česko-světové volby

Z archivu: Kandidát na prezidenta ČR Petr Pavel reaguje ve svém bydlišti po vyhlášení výsledků prezidentských voleb v ČR 28. ledna 2023. [Photo/Agencies]

Prezidentské volby v Česku vyhrál generál ve výslužbě Petr Pavel, který porazil svého rivala Andreje Babiše.

61-rok-starý křižoval k vítězství s náskokem 58,3 procenta na 41,7 procenta, obdrží dalších 958.000 hlasů celostátně v sobotu.

Pavel působil jako předseda Vojenského výboru NATO. Schválila to současná vládní koalice. Babiš (68), předseda strany Akce nespokojených občanů, byl premiérem v letech 2017 až 2021.

Role prezidenta je do značné míry ceremoniální, ale má vliv v klíčových oblastech, jako je jmenování šéfa centrální banky země a účast na zahraniční politice, což bude zvláště důležité vzhledem k Pavlově minulosti v NATO a probíhající ukrajinské krizi.

Prezident České republiky je volen v přímé volbě a je funkčním obdobím pěti let. Mandát lze zastávat maximálně dvě po sobě jdoucí období. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi končí mandát v březnu.

Pavel podporuje, aby Česká republika přijala euro jako svou měnu, německý prezident Frank-Walter Steinmeier jeho vítězství uvítal s tím, že Berlín s ním bude „ruku v ruce pro silnější Evropskou unii a NATO“.

Jerry Behe, politický analytik z New York University v Praze, agentuře AFP řekl, že Pavel je „velmi proukrajinský“ a opakovaně vyjádřil svou podporu.

„Jeho pozice bude znamenat silnou podporu Ukrajině bez jakýchkoli podmínek,“ řekl Behi.

Pavel Havlíček, vědec z Asociace pro mezinárodní otázky v Praze, pro zpravodajský web France 24 řekl, že nový prezident bude v zahraniční politice ve svém živlu.

Pavel ve své vítězné řeči poděkoval „těm, kteří mě volili, i těm, kteří k volbám nepřišli, protože dali najevo, že ctí demokracii a záleží jim na této zemi“.

Kritizoval škodlivý účinek politického stylu, který v poslední době převládal.

Premiér Peter Fiala to v předkole dvou finálových kandidátů označil za souboj „demokracie, respektu k ústavě a prozápadní orientace proti populismu, lžím a rusofilii“.

Výsledkem je druhá velká porážka Babiše, který se dostal k moci slibem „řídit zemi jako firmu“, ale voliči ho nyní odmítli.

Pavlovo zvolení ukončilo rozzlobenou kampaň, kdy falešná verze jeho webu kampaně rozšířila fámy o jeho smrti krátce před zahájením voleb, zatímco Babiš zrušil osobní vystoupení kvůli nahlášeným výhrůžkám smrtí.

Xinhua přispěla k tomuto příběhu.

READ  Náhled hráče 2022-23 Atlanta Hawks: Fate Craigie

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *