Ruské zakázané zboží bude do EU stále proudit, informují česká média – EURACTIV.com

Ruské zakázané zboží bude do EU stále proudit, informují česká média – EURACTIV.com

Ruské výrobky stále proudí do zemí EU pod zákazem EU, prozradili čeští investigativní novináři Seznam Zpravy.

Příběh ukazuje Mezery ve vymáhání sankcí EU. Investigativní reportér byl v utajení jako obchodník se zájmy v ruském dřevě a železe a byl v přímém kontaktu s ruským pašerákem.

„Strávil jsem tři měsíce budováním infrastruktury. Zboží vozíme do Turecka přes Gruzii kamionem nebo lodí z Novorossijsku do Istanbulu,“ řekl reportérovi ruský pašerák Ernest Rochel.

„V Turecku měníme zemi původu. Všechny ruské známky mizí, název firmy zabílíme. Z Turecka vozíme zboží do Bulharska k jiné mé firmě. Odtamtud pak nakupujeme. Tedy na papíře, ne z Ruska „Ne z Turecka, ale z Bulharska. Úplné proclení Můj muž také provede odbavení,“ řekla Rochelle reportérovi.

Pašerák také reportérovi zaslal dokumenty o smlouvě, kterou uzavřel, když v září 2022 dodal ruské dřevo do Polska.

Přiznal se k vývozu zboží z EU do Ruska, konkrétně neprůstřelných vest a přileb.

Evropské země uvalily na Rusko ekonomické sankce krátce poté, co invaze na Ukrajinu začala ochromovat ruskou ekonomiku. Pašerácká cesta popsaná investigativními novináři však ukazuje svá omezení.

The Financial Times Podařilo se mi hovořit s dalším pašerákem, který řekl, že nakupuje evropské zboží prostřednictvím svých společností se sídlem v EU, poté zboží odváží do zemí, které sdílejí celní unii s Ruskem – například Kazachstán – a poté zboží posílá do Ruska.

Pašování zboží je však brzy obtížné. Rada Evropské unie se v listopadu 2022 dohodla na přidání porušení kontrolních opatření na seznam „zločinů EU“.

Podle českého ministra spravedlnosti Pavla Blažka je tento krok „zásadním nástrojem k tomu, aby byl zastaven jakýkoli pokus o obcházení těchto opatření“. Evropská komise již předložila konkrétní návrh, který ještě musí přijmout Rada a Evropský parlament.

READ  Česká republika a Švýcarsko čelí porážce v semifinále C'ship žen světového florbalu

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *