Erupce sopky Mount Marapi: V Indonésii zahynulo 11 horolezců

Erupce sopky Mount Marapi: V Indonésii zahynulo 11 horolezců

PADANG, Indonésie (AP) – Těla 11 horolezců byla nalezena v pondělí den poté, co vybuchla sopka Mount Marapi, když indonéští záchranáři hledali 12 lidí, kteří se zřejmě stále pohřešovali.

Hendra Gunawan, vedoucí Centra pro vulkanologii a geologii, řekl, že Marapi zůstal na třetím nejvyšším ze čtyř úrovní pohotovosti od roku 2011, což je úroveň, která ukazuje na vyšší než normální vulkanickou aktivitu a brání horolezcům nebo vesničanům do 3 kilometrů (1,8 mil) od vrchol. Zmírňování katastrof.

„To znamená, že by se na vrchol nemělo lézt,“ řekl Gunawan a dodal, že horolezci mohou být pouze pod nebezpečnou zónou, „ale někdy mnozí z nich poruší pravidla, aby uspokojili svou touhu vylézt dále.“

Asi 75 horolezců se v sobotu vydalo na cestu na téměř 2900 metrů vysokou horu a uvízlo. Harry Agustian, úředník místní pátrací a záchranné agentury v Padangu, hlavním městě provincie Západní Sumatra, uvedl, že osm ze zachráněných v neděli bylo převezeno do nemocnic s popáleninami a jeden z nich utrpěl zlomeninu končetiny.

Agustian řekl, že všichni horolezci se před výstupem zaregistrovali ve dvou centrech vedení nebo online prostřednictvím Agentury pro ochranu západní Sumatry. Dodal, že je možné, že se jiní vydali nelegálními trasami nebo že v oblasti byli aktivní místní obyvatelé, ale to se nepodařilo potvrdit.

Marapi vychrlil při nedělní erupci silné sloupy popela až 3000 metrů (9800 stop) vysoko a mraky žhavého popela se rozšířily několik mil (kilometrů). Tuny sopečného odpadu pokryly okolní vesnice a města. Podle videa zveřejněného na sociálních sítích sopečný prach a déšť poskvrnily tváře a vlasy evakuovaných horolezců.

Padající popel pokryl několik vesnic a blokoval sluneční světlo a úřady rozdávaly masky a vyzývaly obyvatele, aby nosili brýle na ochranu před sopečným popelem. Asi 1400 lidí žije na svazích Marabi v Rubai a Jubah Kumantiang, nejbližších vesnicích asi 5 až 6 kilometrů (3,1 až 3,7 mil) od vrcholu.

READ  Prezident SAE se setkal s ruským Putinem, aby diskutoval o Ukrajině

Gunawan uvedl, že nedělní erupci nepředcházel výrazný nárůst vulkanických zemětřesení. Hluboká vulkanická zemětřesení byla mezi 16. listopadem a nedělí zaznamenána pouze třikrát, zatímco deformační nebo klinometrická zařízení na vrcholu vykazovala horizontální vzor na radiální ose a mírné zesílení na příčné ose.

Dodal: „To naznačuje, že proces erupce nastává rychle a že centrum tlaku je velmi mělké, kolem vrcholu.“

Gunawan řekl, že sopka Marapi byla pozorována pravidelně od roku 2004 s odstupem dvou až čtyř let.

„Erupce Marape je vždy náhlá a je obtížné ji detekovat pomocí zařízení, protože zdroj je blízko povrchu a tato erupce nebyla způsobena pohybem magmatu,“ řekl Gunawan.

Abdul Malik, šéf pátrací a záchranné agentury na Západní Sumatře, uvedl, že záchranáři při pátrání po pohřešovaných našli 11 těl horolezců a tři další zachránili v pondělí ráno.

„Stále probíhá proces evakuace těl a přeživších,“ dodal s tím, že záchranáři stále pátrají po 12 horolezcích, kteří se stále pohřešují.

Sopka Marapi je aktivní od erupce loni v lednu, která si nevyžádala žádné oběti. Patří mezi více než 120 aktivních sopek v Indonésii, která je zranitelná vůči seismickým poruchám kvůli své poloze na tichomořském „Ohnivém kruhu“, oblouku sopek a zlomových linií obklopujících tichomořskou pánev.

___

Carmini hlásil z Jakarty v Indonésii.

___

Tento příběh byl aktualizován, aby byl opraven počet stále chybějících horolezců.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *