Erdogan utrpěl vzácnou porážku v tureckých místních volbách

ISTANBUL – Hlavní turecká opoziční strana zvítězila v nedělních komunálních volbách a uštědřila nejhorší porážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve volbách, které odhalily hněv voličů na hlubokou a vysilující ekonomickou krizi.

Neoficiální výsledky ukázaly, že opoziční strana, Republikánská lidová strana, vede celostátně před vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje vedenou Erdoganem o 37,7 procenta ve srovnání s 35,5 procenty, po sečtení 99,8 procenta hlasů, podle neoficiálních výsledků. Do státní tiskové agentury Anadolu.

Turecká opoziční strana si připsala vítězství ve volbách v Istanbulu, Ankaře a dalších velkých městech 31. března, což znamená nejhorší porážku prezidenta Tayyipa Erdogana. (Video: Reuters)

Volby starostů a míst v místní radě byly prvním celostátním vítězstvím CHP za více než dvě desetiletí, kdy byl Erdogan dominantním vůdcem Turecka. Pro Republikánskou lidovou stranu to představuje ohromující obrat necelý rok poté, co byl její kandidát poražen Erdoganem v prezidentském klání, což zanechalo tureckou opozici v rozkladu.

Ale Erdogan v neděli pozdě v noci vypadal pokorně, uprostřed známek rozkolu ve vládnoucí straně a opozičních zisků v konzervativních oblastech, které byly hlavními pilíři podpory prezidenta.

„Ztratili jsme dynamiku v celé zemi,“ řekl Erdogan v neděli pozdě večer v hlavním městě Ankaře. „Poctivě vyhodnotíme výsledky voleb a odvážně se zapojíme do sebekritiky.“

Velkou cenou voleb byl Istanbul: město se 16 miliony obyvatel, ekonomická velmoc pro Turecko a výchozí bod pro Erdoganovu historickou politickou kariéru poté, co sloužil jako starosta města. Ekrem Imamoglu, současný starosta Republikánské lidové strany, v neděli podle neoficiálních výsledků porazil svého rivala z vládnoucí strany rozdílem něco málo přes milion hlasů.

Vítězství posílilo Imamogluovu pozici jako Erdoganova nejsilnějšího rivala, necelých pět let poté, co se dostal na národní výsluní tím, že vyrval křeslo starosty města z desetiletí kontroly AKP. Po kampani zaměřené na místní problémy – revitalizaci Istanbulu, připravenost města na zemětřesení – İmamoğlu v neděli pozdě večer vyhlásil vítězství v expanzivnějších termínech a zaměřil se na Erdoganovu autoritativní vládu.

READ  Tarify USTR: USA oznamují nová zpožděná cla vůči šesti zemím v reakci na daně zaměřené na velké technologické společnosti شركات

Řekl, že neděle „znamená konec demokratické eroze v Turecku a návrat demokracie“. „Lidé utlačovaní autoritářskými režimy nyní obracejí zrak k Istanbulu.“

Výsledky ukázaly, že kandidáti CHP vyhráli obce ve 35 z 81 tureckých provincií a udrželi nebo převzali kontrolu nad pěti největšími městy v zemi – drtivé vítězství, které přimělo příznivce opozice přemýšlet, co by se mohlo stát, kdyby v loňském prezidentském klání postavili atraktivnějšího kandidáta. .. .

Rozpad opoziční koalice po porážce tohoto kandidáta Kemala Kilicdaroglu v neděli neuškodil jmění Republikánské lidové strany. V Istanbulu výsledky ukázaly, že příznivci velké kurdské opoziční strany, která navrhla svého kandidáta na starostu, místo toho hlasovali pro Imamoglua.

Zdá se, že Erdoganovu stranu sužují zběhnutí, včetně zběhnutí v islamistické straně, která kritizovala tureckého vůdce za to, že během války v Gaze nepřerušil ekonomické vazby s Izraelem a získala více než 6 procent národních hlasů.

Zdálo se však, že právě Erdoganovo zacházení s ekonomikou se v závodě výrazně prosadilo, protože domácnosti trpěly nekontrolovatelnou inflací a prudce klesající hodnotou měny. Navzdory tomu, že Erdogan loni jmenoval uznávaný ekonomický tým a jeho rozhodnutí umožnit centrální bance zvýšit úrokové sazby na nejvyšší úroveň za několik desetiletí, inflace zůstala na úrovni kolem 70 procent.

„Všechno je to o ekonomice,“ řekl Altan Parsin, 56letý podporovatel CHP, který čekal na odevzdání svého hlasu v neděli brzy ráno v istanbulské čtvrti Gongoren. Řekl, že Erdoganovu stranu volil už dříve, pár let poté, co se dostala k moci, když se jí „dařilo dobře“.

„Myslím, že jejich ekonomická politika bude mít dopad na výsledky voleb,“ řekl.

Fatma Ansari (50), další volička, řekla, že je k İmamoğluovi vlažná – „Nemyslím si, že pro Istanbul moc udělal“ – ale stejně by ho volila, „jako reakci na vládu“.

READ  V New Yorku tchajwanský vůdce prohlásil, že vztahy s USA jsou „užší než kdy jindy“ | Vládní zprávy

„Budu volit kvůli celkové situaci v Turecku. Ekonomika, vzdělání – s ničím z toho nejsme spokojeni,“ řekla.

Fahim se hlásil z Bejrútu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *