Curiosity rover špehuje třpytivé barevné mraky na Marsu

Barva je v této zmrzlé poušti vzácná, s výjimkou převládající červené. Ale na obloze nad Curiosity se zdá, že mraky jiskří téměř barevně.

Na rozdíl od Země nemá Mars mnoho zamračených dnů. Rudá planeta má tenkou suchou atmosféru, takže mraky se na obloze nad marťanským rovníkem objevují obvykle, když je planeta každé dva roky na Zemi eliptická oběžná dráha chladná a nejvzdálenější od Slunce.

Změnilo se to dva roky na Zemi, nebo jeden rok na Marsu, protože Curiosity detekovala dřívější mraky, které se formovaly v atmosféře vyšší, než se očekávalo.

V rámci přípravy na tuto událost, pokud by se to někdy stalo, vyslal lidský tým Curiosity na Zemi pokyny k roveru, aby na konci ledna hledaly rané mraky.

Kamera Curiosity zachytila ​​měkké mraky naplněné ledovými krystaly. Zdá se, že tyto ledové krystaly jiskří, když rozptylují sluneční světlo. Kromě toho, že tyto snímky jsou nádherným pohledem, pomáhají vědcům lépe porozumět vzniku marťanské oblačnosti.

Tyto rané mraky se tvoří ve vyšší a chladnější nadmořské výšce, takže se skládají hlavně ze suchého ledu (zmrzlý oxid uhličitý). Vědci je stále studují, aby zjistili, proč se to děje.

Černobílé fotografie pořízené navigačními kamerami vozítka v březnu ukazují vlnky v oblacích. Ale barevné obrazy zachycené kamerou na stožáru roveru po západu slunce ukazují jasné, zářící mraky.

Jak slunce zapadá, tyto vysoké mraky rostou téměř odporně, naplněné ledovými krystaly a odrážejí slábnoucí sluneční světlo. Poté ztmavne a sluneční světlo zmizí.

„Pokud vidíte mrak s jasnou, třpytivou řadou barev, je to proto, že všechny částice mraku mají téměř stejnou velikost,“ uvedl ve svém prohlášení Mark Lemon, vědec v oboru atmosféry z Space Science Institute v Boulderu v Coloradu. . „Obvykle k tomu dochází těsně po vzniku mraků a všechny rostou stejnou rychlostí.

READ  Fosílie obřích delfínovitých mořských plazů nalezených ve švýcarských Alpách

„Vždycky žasnu nad barvami, které se objevují: červená, zelená, modrá a fialová,“ řekl Lemon. „Je opravdu skvělé vidět na Marsu něco jasného s tolika barvami.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.