Česká centrální banka podruhé za sebou snižuje úrokové sazby, aby pomohla ekonomice

Česká centrální banka podruhé za sebou snižuje úrokové sazby, aby pomohla ekonomice

Česká centrální banka podruhé za sebou snížila základní úrokovou sazbu ve snaze pomoci potápějící se ekonomice

PRAHA – Česká centrální banka ve čtvrtek podruhé za sebou snížila základní úrokovou sazbu ve snaze pomoci potápějící se ekonomice.

Snížením o půl procentního bodu se úroková sazba snížila na 6,25 %. Banka také 21. prosince snížila výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu, což je první snížení od 22. června 2022.

V letech 2021 až 2022 banka zahájila sérii zvýšení úrokových sazeb, aby se pokusila bojovat s vysokou inflací. Poslední zvýšení o 1,25 procentního bodu zvýšilo sazbu na 7 %, což je nejvyšší úroveň od začátku roku 1999.

Česká ekonomika se za poslední tři měsíce roku 2023 ve srovnání s předchozím rokem propadla o 0,2 %.

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla v roce 2023 na 10,7 % z 15,1 % v roce 2022, což je stále výrazně nad 2% cílem banky.

Rozhodnutí české banky přichází v době, kdy velké centrální banky po celém světě diskutují o tom, kdy začít snižovat výpůjční náklady. Evropská centrální banka ponechala 25. ledna svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním maximu 4 % s tím, že je příliš brzy na to diskutovat o snížení.

Minulý týden americká centrální banka ponechala svou referenční úrokovou sazbu na stabilní úrovni, což naznačuje, že před škrty potřebuje vidět více důkazů, že inflace je již pod kontrolou. Totéž řekla Bank of England tentýž týden.

READ  Evropská unie připravuje pohotovostní plán, aby se zbavila ruské energie

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *