15. května – Brněnský deník

15. května – Brněnský deník

V České republice byla odhalena pamětní deska pilotovi RAF Liškovi

Lásné Bělohrad – Před jeho bývalým domem v Prostředné Nové Vsi byla včera odhalena zrestaurovaná pamětní deska Bohumilu Liškovi (1905-1969), válečnému pilotovi a leteckému instruktorovi 311. perutě Britského královského letectva (RAF). Část Lázní Bělohrad v Královéhradeckém kraji, kde prožil mládí, řekla ČTK starostka města Alena Kuželová.

Deska musela být odstraněna kvůli opravám fasády domu a nyní je umístěna na kamenném soklu před budovou. Během ceremoniálu nad místem přeletěla dvě historická vojenská letadla a vystoupila hudební skupina.

Reklamní

Liska opustil město v roce 1939, aby bojoval proti nacistům. Nepodařilo se mu dostat do Francie, byl zatčen sovětskými úřady a skončil v sibiřském gulagu. Po zásahu československé exilové vlády v Londýně byl propuštěn a mohl vstoupit do RAF v Británii. Jako velitel bombardovací perutě se zúčastnil několika náletů na strategické cíle v okupované Evropě. V roce 1943 byl poslán na Bahamy přes Kanadu a Spojené státy. Poslední rok války pracoval pro československou exilovou vládu. Po návratu do ČSR v srpnu 1945 byl povýšen do hodnosti plukovníka a stal se velitelem pražské letecké brigády. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl však perzekvován, propuštěn z armády a několik let vězněn. Po propuštění směl pracovat pouze rukama. Krátce před smrtí byl rehabilitován a částečně odškodněn.

Zoo Dvůr Králové koordinuje evropský chov dvou druhů volavek

Dvůr Králové nad Labem – Safari park Dvůr Králové nad Labem v Královéhradeckém kraji spojí evropský záchranný chov afrických obrů (Goliáš) a volavek nachových, kterým se dosud v zoologických zahradách ve velké míře nedařilo, řekla MichKT mluvčí zoo. .

Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií pověřila řízením programů obnovy volavek Safari Park Dvůr Králové, který se specializuje na africká zvířata a je velmi úspěšný v chovu nosorožců a žiraf.

READ  Česko zpřísňuje pravidla pro registraci ukrajinských uprchlíků

Volavky obrovské, největší volavky světa, dnes žijí ve 21 evropských zoologických zahradách, ale největší skupina dvou párů je umístěna ve Dvoře Králové. Jejich rozmnožování je nejednotné a populace ubývá. Česká zoo nyní bude řídit pohyb těchto zvířat a určovat správný způsob chovu. „To vše vede ke zlepšení situace volavek obrovských v evropských zoologických zahradách,“ uvedl zoolog Michael Podraský. Volavky červené se chovají v pěti evropských zoologických zahradách s celkovým počtem 13 jedinců, z toho dva páry v Zoo Dvor Králové. Tento pták žije téměř výhradně v subsaharské Africe a jihovýchodní Asii a také v pobřežních oblastech Evropy.


https://brnodaily.com/2023/05/15/news/czech-news-in-brief-15-may/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2019/01/news-2.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2019/01/news-2-150×98.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, novinkyV Lázních Bělohrad odhalena pamětní deska pilota RAF Lišky – Včera byla odhalena zrestaurovaná pamětní deska Bohumilu Liškovi (1905-1969), válečnému pilotovi a leteckému instruktorovi 311. perutě Britského královského letectva (RAF). Před svým bývalým domovem v Prostředném Novém …

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *