Co potřebujete vědět o Covidu, protože se objevuje nová varianta

Co potřebujete vědět o Covidu, protože se objevuje nová varianta
  • Napsal Jim Reed
  • Zdravotní korespondent

zdroj obrázku, Getty Images

Počet lidí v nemocnici se zvýšil. Vyhledávání Google se za měsíc zdvojnásobilo a kvůli nové variantě byly zavedeny posilovací vakcíny. V roce 2021 se to všechno může zdát trochu moc. Ale – v dnešní době – jak moc bychom se měli skutečně obávat Covidu?

Marjorie z Pembrokeshire prošla celou pandemií, aniž by se nakazila virem – až do tohoto měsíce.

„Myslela jsem, že mám přirozenou imunitu,“ říká.

„Ale chytil jsem to od své vnučky, která měla stejné příznaky jako já.“

V jejím případě to znamenalo bolesti hlavy, svalů a ztrátu čichu a chuti.

„Neuvědomila jsem si, že se budu cítit tak slabá a letargická,“ dodává.

Není možné s jistotou vědět, kolik lidí – jako Marjorie – letos na podzim dostane COVID-19.

Všechna tato testovací místa jsou již dávno uzavřena a volné boxy pro testy bočního průtoku pravděpodobně vyschly měsíce.

Průzkum infekce ONS, který sloužil k testování náhodného vzorku populace, byl zrušen loni v březnu.

Stále však zaznamenáváme počet pozitivních testů v nemocnicích po celé Velké Británii a toto číslo se od léta zvyšuje.

„Co mi to říká o viru? Říká mi, že se šíří, a říká mi, že má stále potenciál způsobit lidem velmi nemocné,“ říká Stuart McDonald, pojistný matematik v poradenské společnosti LCP, který data studoval. těsně od světové finanční krize. Začátek epidemie.

17. září bylo 3019 nemocničních lůžek v Anglii obsazeno osobou nakaženou koronavirem. Toto číslo se od července ztrojnásobilo, ale minulý týden kleslo a je jen zlomkem z 33 000 zaznamenaných na vrcholu druhé vlny v roce 2021.

Proč někteří lidé dostávají infekce?

Trendy hospitalizace nám dávají velmi hrubou představu o tom, kolik viru je přítomno a zda úroveň infekce stoupá nebo klesá.

Nakolik pravděpodobně onemocníme a jak onemocníme, závisí na kombinaci složitých faktorů – od genetiky a věku až po životní styl a prostředí, ve kterém žijeme.

výzkum Letos vyšlo v Nature Naznačuje, že asi 10 % populace nese gen, který jim umožňuje rozpoznat a odstranit virus dříve, než se u nich začnou projevovat zjevné příznaky, jako je kašel, bolest v krku nebo horečka.

Všichni jsme si za poslední čtyři roky vybudovali různé úrovně imunity v závislosti na naší historii očkování a našem kontaktu s nemocí.

„V zemi pravděpodobně nejsou žádní dva lidé, jejichž historie očkování a expozice COVID je stejná,“ říká MacDonald.

„Takže si myslím, že je těžší předvídat, co přijde dál, než tomu bylo v kterémkoli předchozím bodě.“

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Za poslední tři roky bylo podáno více než 175 milionů dávek různých vakcín proti Covid.

Tato imunita začne klesat brzy po infekci nebo očkování. Právě v tom se virus od spalniček nebo dětské obrny liší například tím, že vás očkování v dětství může chránit na celý život.

Ochrana před infekcí Covid-19 bude pravděpodobně trvat jen několik měsíců – v nejlepším případě – Data ukazují ochranu proti Těžká nemoc je dlouhodobější.

Je to částečně proto, že samotný virus se neustále mění.

Předchozí vlny byly řízeny variantami – nebo variantami – které prošly četnými genetickými změnami.

Tyto mutace mohou změnit chování viru, takže se například rychleji šíří.

Ale co je důležitější, může to také ztížit našemu imunitnímu systému, který byl připraven reagovat na tyto starší verze, aby je rozpoznal a bojoval s nimi.

Na konci roku 2021 to udělala varianta Omicron a infikovala miliony lidí, ačkoli tato vlna nevedla k výraznému nárůstu hospitalizací a úmrtí.

„Vystavení viru, ať už prostřednictvím očkování, infekce nebo kombinace obojího, nepochybně snižuje závažnost nemoci, když ji dostaneme,“ říká Alex Richter, profesor klinické imunologie na University of Birmingham.

Nedávno jsme viděli sérii menších vln řízených příbuznými nebo podvariantami Omicronu.

V srpnu 2023 začali vědci z celého světa sledovat šíření další verze obsahující velké množství mutací.

Jak jsme chráněni?

Ale nové vakcíny jsou dostupné pouze lidem starším 65 let – kterým bylo vloni více než 50 let – a osobám s určitými zdravotními problémy. Doktor Adam Finn, profesor pediatrie na univerzitě v Bristolu, říká, že jde o taktické rozhodnutí.

Vysvětlil: „Když mladí lidé, kteří již měli infekce a vakcíny, dostanou Covid [again]Dostanou rýmu a kašel a mohou několik dní chybět v práci.

„Nemá žádnou skutečnou hodnotu investovat spoustu času a úsilí do jejich opětovného očkování, když zdravotní služba musí dělat tolik jiných věcí.“

Realita je taková, že většina lidí mladších 65 let si nyní posílí imunitu nikoli očkováním, ale vícenásobným onemocněním Covidem.

Komentář k fotce,

Obyvatel v rezidenčním domě Stoneswood v Oldhamu dostává letos na podzim posilovací dávku proti koronaviru

Jak moc bychom se měli bát?

Profesor Richter říká, že nyní je čas začít uvažovat o Covidu jako chřipce, protože každý rok se objevují nové formy nemoci, některé horší než jiné, a pro nejnovější zimní kmeny jsou zaváděny nové vakcíny.

Dodává, že Covid zůstane problémem pro nejzranitelnější skupiny a nemocnice, které se stále budou muset vypořádat s novými vlnami infekce.

„Máme špatné chřipkové roky a dobré chřipkové roky,“ říká.

„Je vysoká pravděpodobnost, že jednou za čtyři nebo pět let dostaneme špatnou dávku [of Covid] „Budeme si muset na pár dní lehnout, jinak si myslím, že to bude většinu času pro většinu z nás v pořádku.“

Každá dávka viru není zcela bez rizika ani pro zdravé lidi. S některými výzkumy naznačujícími Zvýšené riziko dlouhodobých příznaků COVID, jako je únava, dušnost a mozková mlha.

Ale – obecně – profesor Finn říká, že každá nová infekce by měla být mírnější, protože doba trvání nemoci se snižuje.

A dodává: „Pokaždé, když jste nakažení, vaše imunita se stává silnější a širší.“

Sam, IT pracovnice ze severního Londýna, chytila ​​tento měsíc během cesty do Turecka se svou rodinou infekci číslo tři.

„Poprvé to bylo opravdu hrozné, podruhé jsem měla pocit, že mám chřipku, ale potřetí jsem na to opravdu nemyslela,“ říká.

„Právě jsem měl silnou rýmu a všechno se to nahromadilo.“

Možná to měli vědci na mysli, když nám na začátku pandemie řekli, že jednoho dne se budeme muset naučit žít s Covidem.

Virus nezmizí.

Možná se ale začíná stávat součástí pozadí našeho každodenního života.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *