Nenechte si ujít meteorický roj Geminid – a podívejte se na živou meteorologickou kameru NASA

Meteorický roj Geminidy.

Geminidy jsou způsobeny úlomky z nebeského tělesa známého jako 3200 Phaethon, o jehož původu se vedly určité debaty. Někteří astronomové ji považují za vyhaslou kometu na základě pozorování ukazujících malé množství materiálu opouštějícího povrch Phaethonu. Jiní tvrdí, že to musel být asteroid kvůli jeho oběžné dráze a podobnosti s asteroidem hlavního pásu Pallas.

Bez ohledu na povahu Phaethonu pozorování ukazují, že Geminidy jsou hustší než meteority patřící do jiných rojů, což jim umožňuje dosáhnout výšky až 29 mil nad zemským povrchem, než shoří. Meteority patřící do jiných rojů, jako jsou Perseidy, hoří mnohem výše.

Geminidy může vidět většina světa. Nejlépe jej však vidí pozorovatelé na severní polokouli. Když vstoupíte na jižní polokouli a zamíříte k jižnímu pólu, radioaktivní nadmořská výška Geminidy – nebeský bod na obloze, kde se zdá, že jsou meteory Geminid – stoupá a klesá nad obzor. Pozorovatelé na těchto místech tedy vidí méně Geminid než jejich severní protějšky.

souhvězdí gemini gemini meteory

Zdá se, že všechny meteory pocházejí ze stejného místa na obloze, které se nazývá radioaktivní. Zdá se, že Blíženci vyzařují z bodu v souhvězdí Blíženců, odtud pochází název „Blíženci“. Grafika ukazuje záření 388 meteorů o rychlosti 35 km/s, které byly detekovány sítí NASA Fireball v prosinci 2020. Všechny zářiče jsou v Gemini, což znamená, že patří do roje Geminid. kredit: NASA

Kromě počasí je fáze měsíce hlavním faktorem při určování, zda meteorické roje budou mít v daném roce dobrou rychlost. Je to proto, že měsíční světlo „smývá“ slabé meteory, což způsobuje, že pozorovatelé oblohy vidí méně jasných meteorů. Letos bude Měsíc ve výšce Gemini asi z 80 % v úplňku, což není ideální pro tolik uznávaný meteorický roj. Očekává se však, že tento jasný měsíc zapadne kolem 2:00, ať jste kdekoli, a zbývá několik hodin na pozorování meteorů do soumraku.

READ  Vědci vyvíjejí jednoduchou vakcínu s potenciálem zastavit budoucí pandemie: ScienceAlert

Bill Cook, vedoucí týmu NASAMeteorite Environment Office, umístěný v Marshall Space Flight Center v Huntsville, Alabama.

NASA bude od 13. do 14. prosince živě vysílat vrchol sprchy prostřednictvím kamery Meteorite v Marshall Space Flight Center NASA v Huntsville v Alabamě (pokud bude naše počasí spolupracovat!), začíná ve 20:00 CST. Meteorické hodinky NASA Facebooková stránka.

Meteorická videa zaznamenaná All Sky Fireball Network K dispozici také každé ráno, abyste se v těchto videích dozvěděli o Geminidech – stačí vyhledat události označené jako „GEM“.

Více o Geminidách se dozvíte níže:


Proč se jim říká Geminidy?

Všechny meteority spojené s rojem mají podobné dráhy a zdá se, že všechny pocházejí ze stejného místa na obloze, které se nazývá radioaktivní. Zdá se, že Blíženci vyzařují z bodu v souhvězdí Blíženců, odtud pochází název „Blíženci“.

Jak rychlé jsou Geminidy?

Geminidy cestují rychlostí 78 000 mph (35 km/s). To je 1000krát rychlejší než gepard, asi 250krát rychlejší než nejrychlejší auto na světě a více než 40krát rychlejší než kulka!

Jak se díváte na Blížence?

Pokud není zataženo, držte se dál od jasných světel, lehněte si na záda a dívejte se nahoru. Nezapomeňte nechat své oči zvyknout si na tmu – tímto způsobem uvidíte více meteorů. Mějte na paměti, že tato úprava může trvat asi 30 minut. Nedívejte se na displej svého mobilního telefonu, protože to zkazí vaše noční vidění!

Meteory lze obecně vidět po celé obloze. Vyhněte se pozorování záblesku, protože meteory v jeho blízkosti mají velmi krátké dráhy a lze je snadno minout. Když uvidíte meteor, zkuste jej sledovat pozpátku. Pokud skončíte v souhvězdí Blíženců, je velká šance, že jste znamení Blíženců viděli.

READ  Jak zacházet s příznaky menopauzy při práci

Sledování ve městě s velkým světelným znečištěním znesnadní spatřit Blížence. V tomto případě můžete v noci vidět jen hrstku.

Kdy je nejlepší čas pozorovat Blížence?

Nejlepší noc, kdy můžete sprchu vidět, je 13. a 14. prosince. Pozorovatelé oblohy na severní polokouli se mohou 13. prosince v pozdních večerních hodinách vydat za některými Blíženci, ale při měsíčním světle a jasných minimách na obloze možná mnoho meteorů neuvidíte.

Nejlepší ceny se objeví, když bude radiace na obloze nejvyšší kolem 2:00 místního času, včetně jižní polokoule, 14. prosince. Měsíc vyjde přibližně ve stejnou dobu. Proto by pozorování od západu slunce do soumraku 14. prosince mělo vyprodukovat nejvíce meteorů.

Geminidy můžete stále vidět i v jiných nocích, před nebo po 13. až 14. prosinci, ale ceny budou mnohem nižší. Poslední Geminidy jsou k vidění 17. prosince.

Kolik Geminid mohou pozorovatelé očekávat, že uvidí 13. a 14. prosince?

Reálně se rychlost přiřazená pozorovatelům na severní polokouli blíží 30-40 meteorům za hodinu. Pozorovatelé na jižní polokouli uvidí méně Blíženců než ti na severní polokouli – možná 25 % míry na severní polokouli.


Přestože letošní podmínky nejsou nejlepší pro pozorování meteorického roje Geminid, i tak by to byla dobrá show k zachycení na naší noční obloze.

A pokud chcete vědět, co je na obloze v prosinci, podívejte se na níže uvedené video z měsíční série videí JPL „What’s Up“:

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *