Členové Kongresu USA vyjadřují znepokojení nad zadržením Nikhila Gupty v České republice

Členové Kongresu USA vyjadřují znepokojení nad zadržením Nikhila Gupty v České republice

WASHINGTON (Thea TV) – Jak se odvíjí právní příběh Nikhila Gupty, Inda zadrženého v České republice za údajné spiknutí s cílem zabít chalistánského separatisty Gurpadwanta Singha Bannua, členové Kongresu USA vyjádřili nad případem hluboké znepokojení. Guptova rodina podala v Indii petici habeas corpus, v níž se odvolává na porušování lidských práv během jeho zadržování a požaduje vládní zásah při jeho propuštění.

Guptova rodina tvrdí, že během jeho zadržování v České republice došlo k četným porušením předpisů, včetně zadržování v zahraničí lidmi, kteří se prohlašovali za americké agenty bez platného zatykače, nesrovnalosti v procesu zatýkání, nátlakové výslechy a tříhodinové zadržování v SUV. Gupta, oddaný hinduista a vegetarián, říká, že byl nucen konzumovat hovězí a vepřové maso v rozporu se svým náboženským přesvědčením. Obvinění zahrnují odepření práv, jako je konzulární přístup, rodinný kontakt a právní zastoupení. Petice upozorňuje na nezákonné aktivity jednotlivců, kteří se prohlašují za agenty USA, a zdůrazňuje potřebu důkladného prošetření těchto obvinění z pohledu USA i Indie.

Členové indicko-amerického kongresu Ami Pera, Pramila Jayapal, Ro Khanna, Raja Krishnamurthy a Sri Thanedar ve společném prohlášení vyjádřili své zděšení nad obviněními vznesenými proti Guptovi. Zdůraznili důležitost bezpečnosti a pohody členů a označili obžalobu za „hlubokou“.

Zatímco představitelé Bidenovy administrativy informovali zákonodárce o obžalobě, Gupta čelí ve Spojených státech obvinění z vraždy za účelem pronájmu, za které hrozí maximální trest 10 let vězení. Gupta je obviněn ze spiknutí s cílem zavraždit Bannu, amerického občana, na americké půdě.

Členové Kongresu uvítali oznámení indické vlády o zřízení vyšetřovací komise, která má prošetřit spiknutí atentátu. Trvali na tom, že Indie by měla provést důkladné vyšetřování, pohnat zodpovědné osoby k odpovědnosti a zajistit, aby se podobné incidenty neopakovaly.

Společné prohlášení zdůraznilo dopad partnerství USA a Indie na občany obou zemí. Zákonodárci varovali, že pokud nebudou činy nastíněné v obžalobě řádně řešeny, mohou tomuto výslednému partnerství způsobit značné škody.

READ  IIHF - Česko šokující hostitelé

Prohlášení zejména zdůraznilo základní ústavní povinnost Kongresu chránit život, svobodu a svobodu projevu amerických občanů doma i v zahraničí. Zákonodárci souhlasili s tajným brífinkem Bidenovy administrativy o obvinění Gupty ze strany ministerstva spravedlnosti.

Guptův případ vyvolává otázky týkající se porušování lidských práv, včetně jeho údajného zadržování v zahraničí americkými agenty, nucené konzumace hovězího a vepřového masa proti jeho náboženskému přesvědčení, odepření diplomatického přístupu a práva na právní zastoupení. Zaměření na lidská práva v kombinaci s diplomatickými ohledy dodává soudnímu řízení další vrstvu složitosti a podtrhuje potřebu komplexního vyšetřování z pohledu USA i Indie.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *