Čínská válečná loď je do 150 yardů od amerického raketového torpédoborce v Tchajwanském průlivu

Čínská válečná loď je do 150 yardů od amerického raketového torpédoborce v Tchajwanském průlivu

Americká armáda v sobotu uvedla, že čínské námořní plavidlo manévrovalo „nebezpečným způsobem“ poblíž amerického torpédoborce proplouvajícího Tchajwanským průlivem.

Video zachycené kanadskou tiskovou agenturou Global News zachycovalo čínskou válečnou loď uhánějící k letadlové lodi USS Chong Hun. Americké indo-pacifické velení v prohlášení uvedlo, že se přiblížilo na 150 yardů od amerického torpédoborce.

Toto je druhá konfrontace mezi americkými a čínskými vojenskými prostředky za méně než 10 dní poté Co řekla americká armáda Šlo o „zbytečně agresivní manévr“ pekingské stíhačky poblíž jednoho ze sledovacích letadel ve Washingtonu minulý týden.

Americké indo-pacifické velitelství (Usindupacom) v prohlášení uvedlo, že čínská loď „prováděla manévry nebezpečným způsobem v blízkosti“ Chong Hunu.

Pekingská loď „minula Chong Hoon na levoboku a překročila příď 150 yardů. Chong Hoon udržoval kurz a zpomalil na 10 (uzlů), aby se vyhnul srážce,“ stojí v prohlášení.

šéf. Kevin Shafer (R), kapitán torpédoborce s řízenými střelami USS Chung Hun, a poručík William Stimson, během tranzitu přes Tchajwanský průliv dne 3. června 2023.

Americké námořnictvo / specialista na hromadné komunikace první třídy Andre T. Richard / Sedmá flotila USA


Poté „překročila Chong Hunovu příď podruhé na pravoboku doleva na 2000 yardů (metrů) a zůstala mimo Chong Hunovu příď nalevo,“ přiblížila se do 150 yardů od nejbližšího bodu a dodala, že „americká armáda“ létá, pluje a operuje. bezpečně a zodpovědně všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje.“

K incidentu došlo, když Chong Hun proplul Tchajwanským průlivem na palubě kanadské válečné lodi na společné misi přes citlivou vodní cestu, která odděluje samosprávný Tchaj-wan od Číny.

Čínská armáda uvedla, že koridor monitorovala, ale nedala najevo, že by došlo k blízkému setkání.

„Příslušné země záměrně vyvolávají potíže v Tchajwanském průlivu, záměrně vyvolávají nebezpečí a zlomyslně podkopávají regionální mír a stabilitu,“ řekl Col. Shi Yi, mluvčí čínského východního divadelního velitelství.

Americké válečné lodě často proplouvají průlivem. Poslední společný průjezd mezi Spojenými státy a Kanadou byl v září 2022.

K incidentu došlo, když se americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho čínský protějšek Li Changfu účastnili obranného summitu v Singapuru. Spojené státy pozvaly Leeho, aby se setkal s Austinem na okraji dialogu Shangri-La, ale Peking odmítl.

Napětí mezi Washingtonem a Pekingem letos eskalovalo kvůli problémům včetně Tchaj-wanu a Pekingu Údajný čínský špionážní balón který byl shozen poté, co prošel Spojenými státy

V pátek, CBS News naučil jsem se Ředitel CIA William Burns minulý měsíc tajně odcestoval do Pekingu, aby se setkal se svými protějšky z čínské rozvědky.

Americký představitel řekl CBS News, že cílem schůzky bylo zdůraznit „důležitost udržování otevřených komunikačních linek ve zpravodajských kanálech“.

Ministerstvo zahraničí také v sobotním prohlášení uvedlo, že dva američtí představitelé v neděli odletěli do Pekingu, aby se setkali s čínskými představiteli, aby projednali „hlavní otázky v bilaterálních vztazích“. Jsou jimi Daniel Kreitenbrink, náměstek ministra zahraničí pro záležitosti východní Asie a Tichomoří, a Sarah Biran, vrchní ředitelka Rady národní bezpečnosti pro Čínu a Tchaj-wan.

V neděli uplyne 34 let od krvavého a brutálního masakru Masakr na náměstí Nebeského klidukde čínští vojáci zabili stovky demonstrantů.

Setkání s lodí v Tchajwanském průlivu následovalo po tom, co americká armáda označila za riskantní manévr čínského letadla, které „letělo přímo před a do 400 stop“ od průzkumného letounu RC-135 26. Jihočínské moře.

Peking obvinil USA z „provokace“, přičemž mluvčí ministerstva zahraničí uvedla, že „dlouhodobé a časté odesílání lodí a letadel za účelem sledování Číny vážně poškozuje čínskou národní suverenitu a bezpečnost“.

Čína si nárokuje Tchaj-wan jako své území – a přísahala, že jej jednoho dne zabere, bude-li to nutné, i silou – a v posledních letech na ostrov zesílila vojenský a politický tlak.

READ  Jeden člověk byl zabit a desítky zraněných, protože silný vítr způsobil zřícení plošiny na španělském festivalu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *