Předseda vlády uvedl, že se česká vláda pokusí splnit cíl rozpočtového deficitu pro rok 2023

Předseda vlády uvedl, že se česká vláda pokusí splnit cíl rozpočtového deficitu pro rok 2023

PRAHA (Reuters) – Český premiér Petr Fiala v neděli řekl, že česká vláda se pokusí splnit cíl rozpočtového deficitu pro rok 2023 ve výši 295 miliard korun (13,4 miliardy dolarů), i když se rozdíl téměř na tuto úroveň prohloubil již v květnu.

Deficit státního centrálního rozpočtu dosáhl v období leden-květen 271,4 miliardy korun, což je historické maximum za toto období, poškozovaný rostoucími výplatami důchodů, výdaji na dotace na energii a rostoucími náklady na obsluhu dluhu.

„Nevyvíjí se to dobře, ale pořád nemůžu říct, že nesplníme (cíl deficitu),“ řekl Fiala v živé debatě televizní stanice CNN Prima News.

„Uvidíme přes léto, až přijdou (dodatečné) příjmy, v jakém stavu je rozpočet… Pokud ne, jsme připraveni letos na úspory, abychom (rozpočet) převzali kontrolu,“ řekl. .

Fiala uvedl, že dodatečné příjmy by měly pocházet z neočekávaných daní, dividend z většinových státních utilit v ČEZ a fondů EU.

Ministr financí Zbenik Stanjora ve čtvrtek řekl, že jeho ministerstvo příští týden navrhne úsporu minimálně 20 miliard korun v letošním rozpočtu na snížení narůstajícího deficitu.

(1 $ = 22 0100 Kč)

(Zpráva Robert Mueller; Střih Emilia Sithole Matares)

READ  Annette Kontaveitová a Karolína Plíšková vítězstvím zahájily finále WTA, sportovní zprávy

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *