Čína bojuje s nejhorší epidemií Covid za dva roky, počet případů se zdvojnásobí za 24 hodin | Čína

Čína bojuje s nejhorší epidemií Covid za dva roky, počet případů se zdvojnásobí za 24 hodin |  Čína

Čína v neděli hlásila téměř 3 400 případů nákazy Covid-19 denně, což je dvojnásobek předchozího dne, čímž došlo k uzavření virových hotspotů v době, kdy se země potýká s nejvážnějším propuknutím za poslední dva roky.

V celostátním měřítku vzrostl počet případů, kdy úřady uzavřely školy v Šanghaji a několik severovýchodních měst, přičemž téměř 19 provincií bojovalo s kombinacemi variant Omicron a Delta.

Město Ťi-lin bylo částečně uzavřeno, oficiální oznámení v neděli, se stovkami čtvrtí uzavřených, zatímco Yanji, metropolitní oblast s asi 700 000 obyvateli na hranici se Severní Koreou, byla zcela uzavřena.

Čína, kde byl virus poprvé detekován na konci roku 2019, dodržuje přísnou politiku ne-Covid vynucovanou rychlým uzamčením, cestovními omezeními a hromadným testováním, když se objeví klastry.

Ale nejnovější ohnisko způsobené vysoce přenosnou variantou Omikronu, která se objevuje v asymptomatických případech, představuje výzvu pro tento přístup.

Zhang Yan, úředník provinční zdravotní komise Jilin, v neděli připustil, že reakce místních úřadů na virus dosud chyběla.

„Mechanismus nouzové reakce v některých oblastech není dostatečně silný, chybí dostatečné porozumění charakteristikám varianty Omicron… a rozsudek je nepřesný,“ řekl na vládní tiskové konferenci.

Místní představitelé uvedli, že obyvatelé Jilinu dokončili šest kol skupinových testů. V neděli město hlásilo více než 500 případů varianty Omicron.

Sousední město Čchang-čchun – průmyslová základna s devíti miliony obyvatel – bylo v pátek uzavřeno.

Menší města Siping a Dunhua, obě v provincii Jilin, byla podle oficiálních oznámení ve čtvrtek a pátek uzavřena.

Starosta města Ťi-lin a šéf zdravotní komise Čchang-čchunu byli v sobotu propuštěni z práce, uvedla státní média s odkazem na politický imperativ kladený na místní úřady, aby rozdrtily shluky virů.

Únava z tohoto tvrdého přístupu se však objevila v Číně, kde úředníci stále více naléhali na měkčí a cílenější opatření k potlačení viru, zatímco ekonomové varovali, že drakonická opatření poškozují ekonomiku.

READ  Biden „předčasně vyhlásil nezávislost na viru“: Chuck Todd z NBC

S nárůstem případů od konce února byla reakce v různých částech země obecně mírnější a cílenější než v prosinci, kdy bylo město Si-an a jeho 13 milionů obyvatel. Dva týdny zavřeno.

V Šanghaji, největším čínském městě, úřady stále více dočasně uzavírají jednotlivé školy, podniky, restaurace a nákupní centra kvůli obavám z blízkého kontaktu spíše než z hromadné karantény.

Před nemocnicemi ve městě byly vidět dlouhé fronty, protože lidé spěchali, aby dostali negativní test na Covid.

S rostoucím počtem případů národní zdravotní komise v pátek oznámila, že zavede používání rychlých antigenních testů.

Zdravotní komise uvedla, že sady budou nyní k dispozici online nebo v lékárnách pro kliniky a soukromé osoby, aby si je mohli zakoupit pro „samotestování“.

Ačkoli testy DNA budou i nadále hlavní metodou testování, tento krok naznačuje, že Čína může očekávat, že oficiální úsilí nebude schopné virus zadržet.

Minulý týden významný čínský vědec řekl, že země by se měla snažit žít s virem, stejně jako jiné země, protože Omicron se rozšířil jako požár.

Ale vláda také dala jasně najevo, že masová zablokování zůstávají jednou z možností.

Čínský vicepremiér Sun Chunlan, který často posílá telegrafní přemýšlení na nejvyšší úrovni o reakci na epidemii, v sobotu naléhal na regiony, aby se rychle vrhly a epidemii potlačily.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *