Český startupový ekosystém na podzim 2022

S rostoucí inflací a stagnujícím růstem v průběhu roku Evropa uzavírá rok 2022 v hospodářské recesi. Zejména Česká republika se potýká s průměrnou měsíční inflací více než 14 %Téměř čtyřikrát více než v roce 2021 a Obrovský Ceny elektřiny v EU rostou. V důsledku toho byly makroekonomické výzvy vnímány i mezi českými hráči startupového ekosystému.

Podniky v Česku bojují s rostoucími náklady

Technické podniky, které během pandemie prosperují, čelí v roce 2022 těžkostem. Oznámení od globálních společností včetně Meta, Stripe a Shopify Významné propouštění Více než 10 % pro místní podniky a startupy začínají firmy reagovat na rostoucí náklady.

Jak je tam uvedeno Hospodářská komora České republiky, téměř pětina českých zaměstnavatelů se připravuje na propouštění do konce roku, a to zejména v energeticky náročných odvětvích, jako je stavebnictví a výroba. Ekonomická situace také ovlivňuje maloobchodní a e-commerce trhy a snižuje prodeje méně důležitého zboží, včetně oblečení, zábavy nebo domácích spotřebičů, o více než 10 % ročně. Český statistický úřad zprávy.

Pokračujte v online nakupování výložník V důsledku pandemie v letech 2020 a 2021 se mnoho maloobchodníků připravuje na rozšíření svého podnikání. Podzim 2022 však vrhl stín na plány a donutil majitele zpomalit a řešit vyráběnou expanzi a zásoby.

Po prvním čtvrtletí oblíbený český prodejce tenisek chůze Oznámila propouštění zaměstnanců, uzavřela většinu svých prodejen, snížila prodejní cíle a upravila distribuci tak, aby udržela ziskovost v tomto roce. Specialita spodního prádla a ponožek Tedols Oznámila také plány na uzavření prodejen v České republice ze Slovenska a restrukturalizaci svých zaměstnanců.

První novinky z českého startupového ekosystému

Minulý měsíc český startup Produktová deska Jedna z prvních, která oznámila 20% propouštění a propustila asi 100 zaměstnanců. Zakladatelé Komentováno I když to bylo nejtěžší rozhodnutí, jaké kdy udělali, museli své náklady přizpůsobit makroekonomické situaci a poptávce po softwarových produktech.

READ  Video: Skupinová diskuse "Jan Masaryk v Londýně"

Začátkem roku 2022 Produktová deskaOrganizace pro správu produktů dokončila kolo série D v hodnotě 125 milionů USD, které je podpořeno společnostmi VC včetně Tiger Global Management, Sequoia Capital, Dragoneer Investment Group nebo Czech. Credo Venturesa stal se Druhý český jednorožec V historii.

Po Productboardu, estonské platformě CRM Pohon potrubí (Unicorn od roku 2020), s vývojovým centrem v České republice, oznámila, že se o zhruba 14 % sníží velikost jejich týmu, který se skládá z více než 140 zaměstnanců v mezinárodním měřítku, což se dotýká i pražské kanceláře. Pohon potrubí Informuje také, že své obchodní a produktové strategie upravuje podle měnícího se trhu.

Přestože český technologický ekosystém zůstává v současné situaci klidný, v příštím roce lze očekávat další opatření ke snížení nákladů pro firmy. Předpovědi Stagnující ekonomika v zemi v roce 2023.

Pro české investory je pravděpodobný hospodářský pokles

Čeští investoři naopak zůstali aktivní i v roce 2022 s několika novými fondy a pokračujícími investicemi. Některé z nově založených fondů v letošním roce mají rozšířit příležitosti pro startupy z České republiky i mimo ni:

  • DEPO Ventures: 3. fond Angels s cílovou velikostí 20 milionů EUR pro začínající startupy z regionu CEE

Podle DealroomČeští investoři již podpořili startupy globálně více finančními prostředky než v roce 2021, zejména v raných fázích.

Změnil se však přístup investorů. Jak uvedli různí čeští zástupci rizikového kapitálu v Hospodářských novinách Sčítání lidu, investoři jsou nyní opatrnější a opatrnější při rozhodování o počáteční investici. Další faktor ve prospěch investorů Snížení počátečních odhadů Pozorováno po celém světě v roce 2022, zejména u začínajících startupů, jejichž cílem je zachovat kapitál. Čeští investoři také zaznamenali trend průzkumu, i když s větším zaměřením, který podtrhuje pokračující zájem o investice do startupů.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *