Polští horníci a elektrikáři protestují, aby zůstali daleko od uhlí | Majitel

VARŠAVA, Polsko (AFP) – Asi 4 000 polských těžařů uhlí a energie protestovalo ve středu ve Varšavě proti postupnému zrušení těžby uhlí a jeho využívání a proti rozhodnutí soudu EU o úplném uzavření dolu.

Odborové organizace, které organizovaly protest s transparenty a trubkami, uvedly, že přechod Evropy od uhlí – které je v Polsku hojné, ale znečištěné – k obnovitelné energii zabije stovky tisíc pracovních míst v zemi.

Demonstranti rovněž tvrdili, že tato politika ohrozí energetickou bezpečnost Polska a učiní zemi závislou na dovozu paliv a energie z Německa a Ruska.

„Pokud uzavřeme naše doly a elektrárny a budeme muset dovážet energii, hrozí nám ztráta energetické suverenity,“ uvedl Krzysztof Gunerski, vedoucí pobočky konsorcia Solidarity energetické společnosti ENEA v Gorzow Wielkopolski.

Budou odstraněny desítky tisíc dobrých pracovních míst. „Protestujeme proti tomu,“ řekl Junersky agentuře Associated Press.

Řekl, že větrná a sluneční energie nestačí k nahrazení uhlí, zatímco jedinou schůdnou možností je jaderná energie.

„Německo již ale říká, že nedovolí stavět jadernou elektrárnu poblíž svých hranic, takže budeme muset dovážet drahou energii z Německa, z Francie,“ uvedl Junersky.

Řekl, že v Evropské unii vládnou „ekologičtí teroristé“, kteří neznají realitu situace.

Demonstranti obviňují pravicovou vládu z toho, že se klaní požadavkům EU a harmonogramu úplného odstavení dolů do roku 2049. Energetičtí experti tvrdí, že k tomu dojde mnohem dříve, protože polské uhelné doly jsou čím dál hlouběji a dražší, a těžba je tudíž nemožná. Někteří uživatelé již dovážejí levnější uhlí, a to i z Ruska.

Středeční protest byl vyvolán rozkazem nejvyššího soudu EU, který minulý měsíc nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo provozování hnědouhelného dolu Toro, který napájí elektrárnu Toro, což je zdroj asi 7% polské energie. Rozhodnutí přišlo v reakci na soudní spor podaný sousední Českou republikou, který říká, že důl odvádí vodu z příhraničních vesnic.

READ  Víkendové titulky: Praha vítá nezvykle teplý Štědrý den

Oficiální polská tisková agentura s odvoláním na mluvčí Evropské komise uvedla, že Evropská komise ve středu na podporu české stížnosti rovněž uvedla, že podpoří případ Praha v. Polsko požadující uzavření společnosti Toro před Evropským soudem spravedlnosti. Vivian Lunella.

Polsko nezastavilo důl Turow, který patří do státní energetické skupiny PGE, s argumentem, že odpojí elektřinu pro více než dva miliony domácností a bude mít negativní dopad na evropskou elektrickou síť. Tvrdí, že soud neměl při rozhodování úplné informace o situaci, což je dočasné rozhodnutí do úplného rozhodnutí, které může trvat několik měsíců. Varšava intenzivně jedná s Prahou a snaží se o urovnání sporu mimosoudně.

„Nedokážu si představit uzavření Toro, v polské síti je to velmi důležité,“ uvedl Junerski a zdůraznil, že Česká republika a Německo provozují ve stejné oblasti řadu hnědouhelných dolů.

V úterý úřady v centrální provincii Lodž a PGE oznámily, že největší evropská hnědouhelná elektrárna v Belchateau bude vyřazena z provozu v letech 2030 až 2036 a její důl bude uzavřen v roce 2038.

Environmentální skupiny oslavily toto oznámení. Plán postupného vyřazení uhlí umožní Lodžskému regionu hledat prostředky z fondu EU pro spravedlivý přechod pro regiony nejvíce postižené přechodem od uhlí.

Důl Belchatow a elektrárna na 11 jednotek jsou největšími zaměstnavateli v regionu a poskytují přibližně 10 000 pracovních míst. Lignit neboli hnědé uhlí je lehčí a měkčí než černé uhlí, ale více znečišťuje.

Polsko, které dříve pohánělo uhlí, učinilo pokroky v přijímání obnovitelných zdrojů.

Z více než 70 uhelných dolů a téměř 400 000 horníků v roce 1990 má nyní asi 20 a méně než 80 000 horníků a plánuje další omezení. Solární sektor mezitím v posledních několika letech vzkvétal díky státním a místním dotacím a rozvíjí se větrná energie navzdory některým nedávným legislativním překážkám. Existují plány na zahájení provozu jaderné elektrárny kolem roku 2035, je však ještě třeba učinit kritická rozhodnutí ohledně technologie, partnerství a financování.

READ  Liev Schreiber „zápasí“ s výzvami k bojkotu ruského umění – uzávěrka

Polsko však vždy vyjednává o svých podmínkách a harmonogramech postupného vyřazování uhlí a Evropská unie a ekologické skupiny tvrdí, že změny jsou příliš pomalé a plány nejsou dostatečně ambiciózní, aby splnily cíle snížení emisí skleníkových plynů v bloku.

Copyright 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *