Český parlament uvízl v balíčku úsporných opatření – EURACTIV.com

Český parlament uvízl v balíčku úsporných opatření – EURACTIV.com

Debata o úsporném balíčku české vlády ve čtvrtek vstoupila do třetího dne v dolní komoře parlamentu a opoziční strany útočily na vládu kvůli navrhovaným změnám zaměřeným na posílení veřejných financí.

Opoziční strany ANO a SPD obvinily vládu Petra Fialy (ODS), že poškozuje občany a podniky a porušuje svůj slib nezvyšovat daně. Alina Šilerová, předsedkyně skupiny poslanců strany Ano ve Sněmovně reprezentantů, uvedla, že balíček byl většinou velkým zvýšením daní, které by zvýšilo inflaci.

Vláda říká, že je čas omezit veřejné finance, protože roční rozpočty mají v posledních letech neudržitelně vysoké schodky. Ozdravný balíček má podle jejího vyjádření letos do státního rozpočtu přinést úsporu 94 miliard Kč (3,8 miliardy eur) a po dvou letech 148 miliard korun (6 miliard eur).

Balíček obsahuje například změny sazeb daně z přidané hodnoty, kdy budou místo tří sazeb pouze dvě ve výši 12 % a 21 %, zvýšení korporátních daní a snížení národních dotací.

Součástí balíčku jsou také změny podmínek podpory v nezaměstnanosti, zvýšení daně z nemovitosti a daně z e-cigaret a dalších podobných nových produktů.

Řada odborníků i Česká finanční rada, nezávislý orgán monitorující fiskální odpovědnost, odhadují, že vláda začala jednat, i když by rádi, aby šla ještě dál.

Opozice ale s postupem vlády nesouhlasí.

Řádná schůze Sněmovny začala už v úterý, kvůli obstrukcím ze strany opozičních poslanců ale nebyl ani schválen program. Stalo se tak až ve čtvrtek.

Opoziční strany předložily desítky pozměňovacích návrhů. Vládnoucí koalice má však pohodlnou většinu v obou komorách a prohlásila, že je odhodlána s balíčkem pokračovat, přičemž se zvažují pouze kosmetické změny. Setkání bude pokračovat v pátek.

(Ondrej Plevac | EURACTIV.cz)

Přečtěte si více s EURACTIV

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *