Snímek z Webb Telescope od NASA odhaluje ranou formaci hvězd při „vzácném“ objevu

Vesmírný dalekohled Jamese Webba Tým ve čtvrtek oznámil, že vědci na jednom z prvních ikonických snímků observatoře v hodnotě 10 miliard dolarů zaznamenali desítky energetických výtrysků a výronů z mladých hvězd, které byly dříve skryté v oblacích prachu.

V prohlášení NASA uvedla, že „vzácný“ objev – včetně článku publikovaného tento měsíc v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society – znamenal začátek nové éry zkoumání formování hvězd a také toho, jak hmotné blízké hvězdy vyzařují. Může ovlivnit vývoj planet.

Kosmické svahy mlhoviny Carinauvnitř hvězdokupy NGC 3324, viděná na nové vlnové délce pomocí Webbova teleskopu, umožňuje výzkumníkům sledovat pohyb dalších útvarů dříve zachycených Hubbleovým vesmírným dalekohledem.

Analýzou dat ze specifické vlnové délky infračerveného světla astronomové objevili dvacet dříve neznámých výbuchů extrémně mladých hvězd odhalených molekulárním vodíkem.

Ohromující snímky NASA odhalují povrch IO, který je spojen se sopkou

Na tomto novém snímku kosmických sestupů z Near Infrared Camera (NIRCam) vesmírného teleskopu Jamese Webba NASA byly odhaleny desítky výtrysků a výronů z dříve skrytých mladých hvězd. Tento snímek odděluje několik vlnových délek světla od prvního snímku odhaleného 12. července 2022, který zdůrazňuje molekulární vodík, životně důležitou složku pro tvorbu hvězd. Vložky na pravé straně zvýrazňují tři oblasti kosmických ramp se zvláště aktivními toky molekulárního vodíku. Na tomto obrázku jsou červená, zelená a modrá data Webb NIRCam mapována na 4,7, 4,44 a 1,87 μm (filtry F470N, F444W a F187N, v tomto pořadí).
(Poděkování: NASA, ESA, CSA a STScI. Zpracování obrazu: J. DePasquale (STScI).)

Molekulární vodík je zásadní složkou při tvorbě hvězd a dobrým způsobem, jak sledovat rané fáze tohoto procesu.

„Když mladé hvězdy shromažďují materiál z plynu a prachu kolem sebe, většina z nich také vyvrhuje část tohoto materiálu zpět ze svých polárních oblastí ve výtryscích a výronech. Tyto výtrysky se pak chovají jako sněhové pluhy a zametají okolní prostředí. Molekulární vodík zametá nahoru a je vzrušený,“ vysvětlila NASA.Těmito tryskami ve Webbových poznámkách.

READ  Mám mít v paži vakcínu Covid?

Byly objeveny věci: včetně „minifontán“ a „rušivého obra táhnoucího se světelné roky od vzniku hvězd“.

Snímek kosmických útesů, oblasti na okraji obří plynové dutiny v NGC 3324, pořízený Near Infrared Webcam (NIRCam), se šipkami kompasu, měřítkem a barevným klíčem pro referenci.  Severní a východní šipka kompasu ukazuje směr obrázku na obloze.  Všimněte si, že vztah mezi severem a východem na obloze (při pohledu zespodu) je převrácený vzhledem ke směrovým šipkám na mapě Země (při pohledu shora).  Měřítko je indikováno ve světelných letech, což je vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden pozemský rok.  Světlu trvá dva roky, než urazí vzdálenost rovnající se délce pásky.  Jeden světelný rok je asi 5,88 bilionu mil nebo 9,46 bilionu kilometrů.  Tento obrázek ukazuje blízké infračervené vlnové délky světla převedené do barev viditelného světla.  Barevné tlačítko ukazuje filtry NIRCam, které byly použity při sběru světla.  Barva názvu každého filtru je barva viditelného světla použitého k reprezentaci infračerveného světla procházejícího tímto filtrem.  Webbův NIRCam byl postaven týmem z University of Arizona a Advanced Technology Center společnosti Lockheed Martin.

Snímek kosmických útesů, oblasti na okraji obří plynové dutiny v NGC 3324, pořízený Near Infrared Webcam (NIRCam), se šipkami kompasu, měřítkem a barevným klíčem pro referenci. Severní a východní šipka kompasu ukazuje směr obrázku na obloze. Všimněte si, že vztah mezi severem a východem na obloze (při pohledu zespodu) je převrácený vzhledem ke směrovým šipkám na mapě Země (při pohledu shora). Měřítko je indikováno ve světelných letech, což je vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden pozemský rok. Světlu trvá dva roky, než urazí vzdálenost rovnající se délce pásky. Jeden světelný rok je asi 5,88 bilionu mil nebo 9,46 bilionu kilometrů. Tento obrázek ukazuje blízké infračervené vlnové délky světla převedené do barev viditelného světla. Barevné tlačítko ukazuje filtry NIRCam, které byly použity při sběru světla. Barva názvu každého filtru je barva viditelného světla použitého k reprezentaci infračerveného světla procházejícího tímto filtrem. Webbův NIRCam byl postaven týmem z University of Arizona a Advanced Technology Center společnosti Lockheed Martin.
(Obrázek: NASA, ESA, CSA, STScI)

Ruská vesmírná kapsle pravděpodobně uniká kvůli mikrometrovému zdvihu, říká úředník

Předchozí pozorování výtrysků a výronů se zaměřovala převážně na blízké oblasti a sofistikovanější objekty již detekovatelné ve vlnových délkách HST.

Agentura poznamenala: „Nesrovnatelná citlivost Webba umožňuje pozorování nejvzdálenějších oblastí, zatímco její infračervené sondy vstupují do nejmenších stádií, aby odebíraly vzorky prachu. Společně to astronomům poskytuje bezprecedentní vhled do prostředí, která se podobají místu zrodu naší sluneční soustavy.“

Mnohé z těchto protohvězd se mají stát hvězdami s nízkou hmotností, jako je Slunce.

Toto je období vzniku hvězdNASA dodala, že je obzvláště těžké jej zachytit, protože je poměrně pomíjivý.

Kliknutím sem zobrazíte aplikaci FOX NEWS

Webbova pozorování také pomáhají astronomům objasnit, jak aktivní jsou oblasti tvorby hvězd.

Porovnáním polohy dříve známých výtoků v této oblasti s údaji z HST z doby před 16 lety byli vědci schopni sledovat rychlost a směr, kterým se výtrysky pohybovaly.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *