Český ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Francii

Český ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Francii

Dne 6. října navštívil český ministr zahraničí Jan Lipavský Paříž, kde jednal se svou francouzskou protějškem Catherine Colonnou, francouzskou ministryní pro Evropu a zahraničí. Oba společně diskutovali o různých tématech souvisejících s bilaterálními vztahy a dalšími zahraničněpolitickými záležitostmi.

Jedním z hlavních témat setkání je očekávaná návštěva prezidenta Petera Pavla ve Francii a prezidenta Emmanuela Macrona v České republice. Rovněž byl naléhán podpis připravovaného akčního plánu strategického partnerství a francouzská strana projevila zájem o dostavbu jaderné elektrárny Dukovani. Ministři Lipavsky a Colonna pokračovali v jednání o důležitých mezinárodních otázkách, včetně podpory Ukrajiny, rozšiřování EU a NATO a česko-francouzské obranné spolupráce. Oba chtějí navázat na úspěšná předsednictví svých zemí v Radě Evropské unie.

Ministři rovněž jednali o otázkách týkajících se západního Balkánu, Indo-Pacifiku, Číny a Tchaj-wanu. Nakonec se ministr Lipovský pro inspiraci zeptal na příklad francouzské diplomacie a reformy její diplomatické akademie. „Setkání se neslo ve velmi přátelském a otevřeném duchu. Mluvili jsme o migraci a budoucnosti Evropy jako celku, co to znamená pro rozšiřování EU, jak podpořit proces rozšiřování a co to znamená pro vnitřní transformaci fungování Evropy. Řekl ministr Lipovský.

Šéf české diplomacie jednal také s poradcem prezidenta Macrona pro strategické záležitosti Xavierem Chatelem. Jednání se zaměřilo na ruskou agresi proti Ukrajině, vztahy se Spojenými státy a bezpečnostní spolupráci s partnery z EU a NATO.

Ministr Lipovský využil svého pobytu v Paříži k setkání se třemi významnými soudruhy žijícími ve Francii. Zejména s Ivanou Seklovou, vedoucí pedagogického vedení České školy bez hranic, ředitelkou Check-in filmového festivalu Marketou Hodoškovou a místostarostkou Sokola Paříž Petrou Drunkovou. Ministr ocenil jejich práci při posilování vazeb mezi Českou republikou a Francií a zároveň propojování komunit české diaspory ve Francii. Česká škola bez hranic v Paříži letos slaví své dvacáté výročí a je první v síti škol poskytujících vzdělání českým dětem po celém světě. Ministr Lipavský jednal s Čechy o hlasování poštou, což je pro Čechy žijící v zahraničí velmi důležité téma. „Soudruzi všude na světě dělají velmi důležité kroky a dobře reprezentují Česko v zahraničí. Zaslouží si poštovní hlasy a já plně podporuji jejich přijetí.“ uzavřel šéf české diplomacie.

READ  News Digest: Česká republika rozšiřuje omezení na slovenských hranicích

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *