Česká vláda plánuje vyřadit uhlí do roku 2033 a ropu a plyn do roku 2050 – EURACTIV.com

Česká vláda plánuje vyřadit uhlí do roku 2033 a ropu a plyn do roku 2050 – EURACTIV.com

Česká vláda schválila návrh revidovaného Národního energetického a klimatického plánu (NECP), jehož cílem je do roku 2033 vyřadit uhlí a do roku 2050 ropu a plyn.

Podle plánu dojde k posílení jaderných zdrojů, zejména výstavbou nových reaktorů, přičemž podíl obnovitelných zdrojů energie se do roku 2030 zvýší na 40 % a v příštím desetiletí na 60 %. Vláda také plánuje do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie z 15 % na 30 %.

„Plán počítá s budoucím výhledem rozvoje energetiky do roku 2030. Spotřeba elektřiny do té doby vzroste zhruba o desetinu oproti dnešku. Na druhou stranu očekáváme výrazný pokles spotřeby energie a pokles spotřeby el. generace využívající uhlí.

„Přestaneme také vyvážet elektřinu z hnědého uhlí, jejíž výroba již nebude rentabilní kvůli ceně emisních povolenek,“ dodal.

Uhelné a jaderné elektrárny dělají z České republiky v roce 2022 jednoho z největších světových exportérů elektřiny. Země je však připravena tento status ztratit a stát se dovozcem čisté energie od partnerů z EU.

Bude to důsledkem náhrady energetických surovin, jako je uhlí, ropa a zemní plyn, které nyní dovážíme ze zemí, které jsou méně spolehlivé než naši nejbližší evropští spojenci, od kterých musíme v budoucnu získávat elektřinu. To ve skutečnosti posílí naši energetickou bezpečnost,“ vysvětlil Sikela.

České zelené organizace ale varují, že nový plán nestačí. Podle Greenpeace Česká republika návrh plánu zaostává za cíli EU pro obnovitelné zdroje a úspory. Další organizace — Centrum pro dopravu a energetiku — je rovněž skeptická.

„Návrh národního plánu plně nevyužívá český potenciál k dosažení svých klimatických cílů, vláda je navíc povinna do procesu přípravy dokumentu zapojit veřejnost, ta však dosud neměla možnost se k návrhu vůbec vyjádřit.“ ,“ varoval odborník Centra dopravy a energetiky Štěpán Vyzy.

READ  Zdražily vejce, zdražily i brambory

Návrh plánu bude neprodleně zaslán ke schválení Komisi EU.

(Anita Zachová | Euractiv.cz)

Přečtěte si více s Euractiv

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *