Česká Sněmovna reprezentantů bude hlasovat pro zrušení imunity Papise před soudem za podvody v Evropské unii

Český úřadující nejvyšší státní zástupce Jaroslav Sharros požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení imunity před soudním procesem s premiérem Andrejem Babišem (ANO), aby mohl být souzen v kauze Čapí hnízdo, kde se údajně dopustil podvodu s podporou Evropská unie.

Hlasování proběhne po ustavujícím zasedání nové dolní komory 8. listopadu, potvrdila ČTK Alice Simbala, mluvčí pražského městského státního zastupitelství.

„Státní zastupitelství je ve své činnosti vázáno pouze trestním řádem, a proto nyní musí respektovat skutečnost, že jeden z obviněných znovu získal poslanecký mandát a doprovodnou imunitu. V současné době nelze zahájit trestní řízení proti této osobě, “vysvětlil Simbala.

SRK měl původně rozhodnout o policejní žádosti o podání obžaloby do 20. října, ale protože Babiš po všeobecných volbách s imunitou člena parlamentu získal zpět své místo doma, byl jeho proces opět pozastaven. Dnešní rozhodnutí přestěhovat se a zbavit Babiše imunity nemusí nutně znamenat, že Saros souhlasí s tím, že nyní existuje dostatek důkazů, které by se mohly dostavit k soudu.

„Sněmovna reprezentantů bude po zřízení příslušných orgánů ve Sněmovně požádána o vydání této osoby k dalšímu trestnímu stíhání,“ dodal Simbala.

Sněmovna reprezentantů již dvakrát předvedla Babes k soudu, nejprve v září 2017 a poté v lednu 2018 po volbách, ve kterých byl Babes znovu zvolen.

SRK vrátila případ policii k dalšímu šetření na začátku září, kvůli odhalení nových informací. Jeho předchůdce rezignoval a stěžoval si na zásah ministra spravedlnosti do ANO, které bylo samo jmenováno místo nedostatečně loajálního předchůdce.

Babiš i jeho rodina byli obviněni v rámci vyšetřování obvinění, že konferenční centrum Čapí hnízdo falešně získalo 2,3 milionu eur z fondů EU, přičemž jedním z nominálních vlastníků byl i Babišův mladší syn Andre Babis.

Fondy EU byly vyčleněny pro malé podniky, zatímco podle policie a vyšetřování EU byla tato skupina ve skutečnosti vždy součástí konglomerátu premiéra Agroferta. Babiš odmítá evropské i české vyšetřování jako politické útoky.

READ  News News Brief v 12:03 EDT | národní

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.