Česká republika odmítla zprostředkující nabídku vakcín AstraZeneca

Česká republika odmítla zprostředkující nabídku vakcín AstraZeneca

Soubor: Vypuknutí choroby koronavirů (COVID-19) v Praze

PRAHA (Reuters) – Česká republika odmítla nabídku na nákup koronavirových vakcín AstraZeneca Plc od zprostředkovatele ve Spojených arabských emirátech, uvedli ve středu představitelé.

Ministr zdravotnictví Jan Platney uvedl, že nabídka není oficiální ze Spojených arabských emirátů, ale pochází od nejmenované třetí strany.

„Z této země dorazila nabídka od makléře na nákup z Indie,“ uvedl na Twitteru.

„Jde o dávku, která nemá povolení od Evropské unie,“ uvedl.

Premiér André Babis později řekl, že nabídku – ani podobný návrh z minulého měsíce – nebral vážně.

AstraZeneca uvedla, že by neměla existovat žádná nabídka soukromého sektoru na prodej nebo distribuci vakcíny v Evropě.

Mluvčí společnosti řekl: „Pokud někdo nabízí speciální vakcíny, je pravděpodobné, že bude falešný, takže musí být odmítnut a nahlášeny místními zdravotními úřady.“

Společnost AstraZeneca udělila licenci společnosti Indický sérový institut (SII), největšímu výrobci vakcín na světě, na výrobu vakcíny primárně pro chudé země a země se středními příjmy. Mluvčí SII uvedl, že společnost neoprávnila žádnou stranu ve Spojených arabských emirátech, aby jednala jako distributor jejím jménem.

V posledních dnech se v České republice, v zemi s 10,7 miliony lidí, zvýšil počet úrazů, hospitalizovaných pacientů a úmrtí. Země patří k nejvíce postiženým místům na světě.

Vláda v pondělí nasadila více policistů a vojáků, aby pomohla prosadit nová blokovací opatření, která se snaží omezit lidi hlavně do jejich domovských oblastí.

Minulý měsíc Babiš v parlamentu uvedl, že on a další tři evropští premiéři nabídli AstraZeneca záběry od makléře v Dubaji, ale nabídku nepovažuje za spolehlivou.

(Společné zpravodajství Roberta Muellera a Jana Lopatky v Praze; Spolurozhodování Alistaira Smoota v Londýně a Ewana Rochy v Bombaji; redakce Sonia Hepstel a Christian Schmöllinger)

READ  Evansvilleova nová kniha zachycuje cestu na motorce po Indii

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *