Slovensko hledá pro jadernou budoucnost malé modulární reaktory – EURACTIV.com

O tom, že Slovensko má zájem o malé modulární reaktory a podpoří diskusi na toto téma na evropské úrovni, uvedl státní ministr hospodářství Karol Galič, který opět přivítal návrh Komise na zařazení jaderné energetiky a zemního plynu do klasifikace EU. .

Galk také očekává, že letos bude více diskusí o SMR, protože předsednictví v Radě EU bude do roku 2022 v rukou projaderné Francie a České republiky.

„Slovenská republika má zájem získat více informací o těchto technologiích a bude se účastnit diskusí na toto téma,“ řekl Galič.

Energetická analytička Carol Hermannová dodává, že zájem Slovenska o tyto typy reaktorů má smysl, protože země po dostavbě třetího a čtvrtého bloku Elektrárny Mochovce nějakou dobu novou jadernou elektrárnu potřebovat nebude. „Když jsou potřeba nové zdroje, představoval bych si, že se země rozhodne pro modulární malé reaktory,“ řekl.

SMR je součástí nové generace jaderné technologie založené na konstrukci jaderného pohonu používaného v ponorkách nebo letadlových lodích.

Namísto výstavby reaktorů na místě elektrárny lze hlavní součásti solárních reaktorů postavit v elektrárně. Poté je smontován s ochranným pláštěm kolem něj, přičemž bezpečnost se teoreticky zvýší položením částečně do země.

Malé reaktory mohou být umístěny v blízkosti velkých spotřebitelů, zejména energeticky náročných průmyslových odvětví.

První z těchto reaktorů bude ve Spojených státech a Kanadě, o technologii mají zájem i Francie a Polsko.

(Michael Hodic | EURACTIV.sk)

READ  Redknapp říká, že majitel Tottenhamu má „jen poloviční zájem“ a považuje Premier League za ziskovou krávu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *