Češka Markéta Vondrosová se stala první nenasazenou ženou, která vyhrála wimbledonský titul

Češka Markéta Vondrosová se stala první nenasazenou ženou, která vyhrála wimbledonský titul

Markéta Vondroušová slaví zisk trofeje během svého finálového zápasu proti Anse Jaberovi z Tuniska na tenisovém Wimbledonu 15. července 2023 v Londýně v Británii. Foto: Dylan Martinez/REUTERS

WIMBLEDON, Anglie (AP) — Markéta Vondroušová přijela do All England Clubu před rokem neschopná hrát tenis. Její levé zápěstí bylo chirurgicky opraveno, takže se její návštěvy omezily na prohlídku Londýna se sestrou a fandění kamarádce soutěžící ve Wimbledonu.

Tato cesta je velmi nezapomenutelná: odchází jako grandslamový šampion.

Vondroušová se stala první nenasazenou ženou, která v sobotu vyhrála Wimbledon, když ve finále porazila vicemistryni z roku 2022 Ones Zabiurovou 6:4, 6:4.

„Až se vrátím, nevím, co se stane, jestli budu moci znovu hrát na takové úrovni,“ řekla Vondroušová, 24letá levačka z Česka, která skončila druhá. Byl juniorem na French Open 2019 na antuce a před dvěma lety stříbrným medailistou na olympijských hrách v Tokiu na tvrdých kurtech. „Na trávě jsem předtím nehrál dobře. Myslím, že vyhrát Grand Slam je pro mě velmi nemožné, takže jsem o tom nepřemýšlel. Když jsme dorazili, řekl jsem: „Zkuste vyhrát. Dva zápasy.“ Teď, když se to stalo, je to šílené.“

Poté, co byl od dubna do října mimo hru, obsadil v minulé sezóně 99. místo. Když dorazila do Wimbledonu, byla na 42. místě a byla první nenasazenou ženou, která se dostala do finále v All England Clubu po 60 letech – poslední, druhá v roce 1963 Billie Jean Kingová, seděla v první řadě Royal Boxu. Sobota s Kate, princeznou z Walesu.

Přečtěte si více: Novak Djokovič porazil Janica Sinnera a dostal se do finále ve Wimbledonu

Král po zápase přivítal Vondroušovou objetím a řekl: „Vždy nenasazený. Miluju to.“

READ  Ondrej Kudela zpět v českém týmu pro test mistrovství světa v Belgii | Novinky z fotbalu

Stahovací střecha centrálního kurtu byla pro finále uzavřena, chránila všechny před větrem o rychlosti 30 km/h venku a umožnila jemným úderům Vondroušové opakovaně najít zamýšlenou značku. Líbilo se jí také, že se při hře nemusela bát větru, slunce nebo čehokoli jiného – vzpomínka na dny, kdy trénovala na halových kurtech v pražské zimě.

„Vždycky jsem hrála dobře v hale,“ řekla Vondroušová. „Říkal jsem si: „Jo, možná mi to pomůže.“

Dnes odpoledne prohrával v každém setu, ale vzal poslední čtyři hry prvního zápasu a poslední tři hry druhého, když Japier šel ve finále majora 0-3.

Osmadvacetiletá rodačka z Tuniska je jedinou Arabkou a jedinou Severoafričankou, která postoupila ve dvouhře na jakémkoli grandslamovém turnaji.

„Nemůžeš věci vynutit,“ řekl žák šesté třídy Zapier. „Nemělo to tak být.“

Před 12 měsíci prohrála v All England Clubu s Elinou Rybakinou a loni v září na US Open prohrála s jedničkou Igou Svidek.

„Myslím, že je to nejbolestivější ztráta mého života,“ řekl Zabeer v sobotu a odmlčel se, aby si utřel slzy.

Vzestup Vondroušové ke slamovému titulu byl na začátku těchto čtrnácti dnů těžko představitelný.

V předchozích vystoupeních na wimbledonské trávě vedl 1:4, do druhého kola postoupil jen jednou, než šel 7:0, včetně výher nad pěti hodnocenými soupeři.

Klíčovým bodem je, že Zabiur, který cítil napětí a tlak, pokračoval v chybách: skončil s 31 nevynucenými chybami; Vondroušová zaznamenala pouhých 13 nájezdů.

To Vondroušové pomohlo překonat porážky 4:2 v prvním setu a 3:1 a 4:3 ve druhém setu. S každým vykročila a podpora davu oblíbené Jabir, přezdívané pro její chování na kurtu i mimo něj ministryně štěstí, stoupala z horního krytu arény, tleskala a jásala.

Vondroušová v klidu podávala na zápas na vedení 5:4. Brzy měla 40letou lásku – a zasáhla ji obrovitost okamžiku.

READ  Česká republika a Polsko zřídily novou vojenskou pomoc Ukrajině

„Nemohla jsem dýchat,“ řekla Vondrušová. „Říkal jsem si: ‚Hotovo‘.“

Když hodila volej a dokončila zápas, spadla na trávu, pak si lehla na záda, ruce na obličeji, tak šťastná, že je na hladině.

Vylezla na tribunu, aby objala svého manžela, který byl doma a hlídal kočky, dokud neodletěl do Anglie, aby byl svědkem finále. Vondroušová vtipkovala, že její slzy radosti na konci zápasu byly nejemotivnější, jaké kdy za osm let, co spolu byli, vyjádřila; Jejich první výročí svatby byla neděle.

Vondroušová má na svůj první celý den jako vítězka hlavního titulu i jiné plány: S trenérem se dohodli, že si v případě zisku trofeje nechají tetovat.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *