Fiala podepsal česko-americký obranný pakt, dokončuje ratifikaci – Brněnský deník

Fiala podepsal česko-americký obranný pakt, dokončuje ratifikaci – Brněnský deník

Většina zemí NATO má se Spojenými státy obrannou smlouvu nebo ekvivalent. Kredit: Armada ČR.

Praha 16. srpna (ČTK) – Předseda vlády Petr Fiala (ODS) dnes podepsal Dohodu o obranné spolupráci (DCA) se Spojenými státy, čímž dokončil její ratifikaci, oznámil na Twitteru.

Fiala smlouvu podepsal za přítomnosti ministryně obrany Jana Černozové (ODS).

Smlouvu podepsal český prezident Peter Pavel již 1. srpna.

Česko-americká obranná dohoda vstoupí v platnost 30 dní po její ratifikaci v USA, uvedl tiskový odbor úřadu vlády.

Fiala řekl, že uzavření dohody bylo velkým vítězstvím a Česko ji mělo uzavřít už dávno.

„[The agreement] Prohlubování našich vazeb se Spojenými státy a jeho význam je patrný z toho, že země, které letos vstupují do NATO, již současně jednají o bilaterální dohodě s Washingtonem,“ uvedl Fiala v tiskové zprávě.

Dohoda podle Černochové přispěje k větší bezpečnosti ČR, neboť transatlantická spolupráce prostřednictvím NATO je základem kolektivní bezpečnosti evropských zemí a Spojené státy jsou dlouhodobě hlavním partnerem a spojencem ČR.

Schválení smlouvy v parlamentu provázely protesty odpůrců přítomnosti amerických vojáků na českém území. Obě komory Parlamentu ČR však dokument podstatnou většinou podpořily.

V horním Senátu hlasovalo pro smlouvu 66 z jeho 72 zákonodárců, zatímco v dolní komoře dokument podpořilo 115 ze 144 poslanců.

Podle Černozové poskytuje dohoda dodatečnou bezpečnostní záruku pro Českou republiku a je cenná v kontextu ruské vojenské agrese proti Ukrajině. „Za této situace se neobejdeme bez silného spojenectví s ostatními demokraciemi,“ zdůraznila Černozová při schvalování smlouvy ve Sněmovně.

Většina zemí NATO má se Spojenými státy obrannou smlouvu nebo ekvivalent. Mezi východními členy aliance byla Česká republika jediná bez něj.

READ  Centr Syrakus Jesse Edwards září v nizozemské prohře s Českou republikou na EuroBasketu

Téměř čtyřicetistránkový dokument obsahuje několik pasáží souvisejících s hypotetickou přítomností amerických vojáků v ČR nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území.

Zabývá se právním postavením amerických vojáků, ochranou životního prostředí, provozem motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami a postavením amerických vojenských dodavatelů. Dohoda také počítá s osvobozením amerických vojáků od daní a cel v České republice. Součástí je také seznam vojenských zařízení a českých vojenských prostor, které mohou ozbrojené síly USA využívat za předem dohodnutých podmínek.

Poslanecká sněmovna na návrh opoziční strany ANO jednomyslně přijala usnesení, že uzavření smlouvy prohlubuje praktickou bezpečnostní spolupráci se Spojenými státy a přispívá k větší bezpečnosti České republiky. Zdůrazňuje také, že smlouva neuděluje ozbrojeným silám USA právo zřizovat si na území České republiky stálé vojenské základny nebo trvale pobývat v České republice bez předchozího souhlasu České republiky. Neuděluje ani právo rozmístit jaderné zbraně.

Vládní představitelé i zástupci hnutí ANO při debatě ve Sněmovně trvali na tom, že dohoda se netýkala amerických vojáků ani výstavby amerických vojenských základen v Česku. Upozornili, že dlouhodobou přítomnost americké armády v zemi by měl vždy schvalovat parlament. Poté se právní postavení amerických vojáků bude řídit Smlouvou o bezpečnosti.

Představitelé vládní koalice rovněž odmítli přirovnání k paktu, který umožňoval sovětským vojskům po roce 1968 „dočasně“ zůstat v komunistickém Československu.

Smlouvu kritizovala především opoziční krajně pravicová Svoboda a přímá demokracie (SPD), podle níž jde o dohodu o budoucí vojenské přítomnosti USA v ČR. Řekli, že smlouva je jednostranně ve prospěch Spojených států a že Česká republika je její stranou.

hol/dr/rtj


https://brnodaily.com/2023/08/16/news/politics/fiala-signs-czech-us-defense-treaty-completing-its-ratification/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/08/Czech-Army_credit_Army-CR-2-1024×682.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/08/Czech-Army_credit_Army-CR-2-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětPolitikaVojenství, Krize na Ukrajině, Česká republika, Mezinárodní politika, Zprávy, USAVětšina zemí NATO má se Spojenými státy obrannou smlouvu nebo ekvivalent. Kredit: Armada ČR. Praha 16. srpna (ČTK) – Předseda vlády Petr Fiala (ODS) dnes podepsal Dohodu o obranné spolupráci (DCA) se Spojenými státy, čímž dokončil její ratifikaci, oznámil na Twitteru. Fiala podepsal smlouvu…

READ  Podepsána japonsko-česká dohoda o leteckých službách

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *