Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, aby pomohla ekonomice s nižší inflací

Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, aby pomohla ekonomice s nižší inflací

Centrální banka České republiky v době nízké inflace a snahy pomoci ekonomice potřetí za sebou snížila základní úrokovou sazbu.

PRAHA – Centrální banka České republiky ve středu kvůli nízké inflaci a snaze pomoci ekonomice snížila potřetí za sebou základní úrokovou sazbu.

Snížením o půl procentního bodu se úroková sazba snížila na 5,75 %. Tento krok očekávala většina analytiků.

Banka začala snižovat výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu 21. prosince, což je první snížení od 22. června 2022. Pokračovalo snížením o půl procentního bodu 8. února.

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla v roce 2023 na 10,7 % z 15,1 % v roce 2022 a v únoru meziročně klesla na 2,0 %, což odpovídá cíli banky.

Česká ekonomika se za poslední tři měsíce roku 2023 ve srovnání s předchozím rokem propadla o 0,2 %.

Rozhodnutí české banky přichází v době, kdy velké centrální banky po celém světě diskutují o tom, kdy začít snižovat výpůjční náklady.

Rozhodnutí české banky přichází v době, kdy se centrální banky po celém světě, včetně americké centrální banky, snaží posoudit, zda je toxická inflace zkrocena natolik, že mohou začít snižovat úrokové sazby – což usnadňuje půjčování a utrácení. levnější pro spotřebitele a podniky. investovat.

Evropská centrální banka ponechala 7. března svou klíčovou úrokovou sazbu na rekordních 4 % a prezidentka ECB Christine Lagardeová naznačila, že dlouho očekávané snížení nákladů na půjčky bude pravděpodobně muset počkat do června.

Ve Spojených státech ekonomové obecně předpokládají, že první snížení sazeb Fedu také přijde v červnu.

READ  Rodinné dilema v Alpách?! To je příběh v profesionální golfové hře tohoto týdne

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *