Češi zpřísňují blokování COVID a hledají další testování pro tovární dělníky

PRAHA (Reuters) – Česká republika, která bojuje proti nejhoršímu nárůstu případů COVID-19 na světě, nasadila v pondělí více policistů a vojáků, aby pomohla zavést nová blokovací opatření zaměřená na omezení lidí do převážně domovských oblastí.

Obrázek souboru: Muž v obličejové masce čistí prázdný Karlův most, když česká vláda zavedla další omezení, aby omezila šíření koronavirové choroby (COVID-19) v Praze v České republice 1. března 2021. REUTERS / David W. Černý

Premiér André Babis uvedl, že systém zdravotní péče čelí kolapsu bez nových omezení kvůli rekordnímu počtu pacientů v kritickém stavu.

Země s 10,7 miliony zaznamenala minulý týden nejvyšší míru infekce na obyvatele na světě, podle našeho světa v datech, a je 11krát vyšší než v sousedním Německu.

Přesně rok po oznámení prvního případu COVID-19 nasadily úřady asi 26 000 policistů a 3 800 vojáků, aby prosadili třítýdenní příkaz omezující svobodu pohybu, i když existují výjimky pro cestování spojené s prací.

Předškolní školy a třídy byly uzavřeny pro první a druhý stupeň. Ostatní žáci se už učili z domova.

„Lidé nechtěli dodržovat pravidla do dneška, a proto je zde COVID.“ Pavel Novotný, kapitán vlaku, mimo převážně prázdnou stanici v Praze, řekl: „Možná to pomůže.“

Továrny zůstávají otevřené, musí být otestovány

Babys před říjnovými volbami zaznamenal pokles popularity a čelí kritice, že nová opatření nezacházejí dostatečně daleko, aby byly továrny stále otevřené. Vyvažuje to veřejnou frustrací uzavíráním, které od října vedlo k uzavření převážně zbytečných obchodů, restaurací a zábavy.

Babys odmítla výzvy k zastavení průmyslu s tím, že by to vedlo ke ztrátě pracovních míst.

Vláda místo toho v pondělí schválila povinné testy COVID pro společnosti s nejméně 50 zaměstnanci, což je krok zaměřený na dosažení téměř 2 milionů pracovníků v příštích dvou týdnech.

READ  David Ondrichek, režie Karlovy Vary, otvírák "Zatopek"

Místopředseda vlády Jan Hamask, vůdce sociálních demokratů, uvedl, že bez korporátních kontrol „do měsíce skončíme přesně tam, kde jsme“.

Země přijala drastická opatření před rokem, kdy začala pandemie, a největší výrobci na několik týdnů ukončili činnost, což stálo ekonomiku drahou.

K nedávnému nárůstu byly přidány nové, infekčnější varianty viru a pomalé zavádění vakcín nepomáhá.

Počet obětí se od poloviny prosince zdvojnásobil na 20 469.

Robin Sen, regionální koordinátor očkování a odborník na krizovou medicínu, uvedl, že nástrahy, jako je otevření obchodů před Vánoci, se přidaly k strasti v zemi.

Sen řekl, že by mohlo na nějakou dobu uzavřít některá nekritická průmyslová odvětví, a dodal: „Omezení pohybu mezi regiony je zcela nedostatečné.“

Další zprávy od Jerryho Skassela, Roberta Muellera a Jasona Hoveta. Upravil Gareth Jones

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.