Češi vyhlašují nejlepší rodinnou ekonomickou situaci za 20 let

Podle průzkumu může 58 procent Čechů snadno žít ze svého příjmu. Na druhou stranu 40 procent lidí souhlasí s finančními potyčkami.

Vzhledem k tomu, že Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zahájilo tento průzkum v roce 2002, je jeho ekonomický stav vynikající.

Pětina respondentů považuje svoji rodinu za nejchudší, což je nejnižší míra od zahájení průzkumu. Ekonomický stav domácností se od roku 2013 neustále zlepšuje.

Nejhorší odhad byl zaznamenán v roce 2012, kdy jen 30 procent dokázalo pohodlně žít ze svého příjmu.

„Nejde o náhodnou fluktuaci, jde o postupný pokles po roce 2008 v souladu s globálním hospodářským útlumem. Postupné zlepšování naopak pozorujeme od roku 2013. Přestože se nacházíme v epidemii koronaviru, letošní odhad je lepší za celé sledované období, “uvedl statistik.

V prvním referendu byl podíl pozitivního hodnocení v roce 2017 vyšší než negativní.

Subjektivní hodnocení příjmu domácnosti je u absolventů vysokých škol, živnostníků a manažerů velmi vysoké. Mezitím finanční problémy často hlásí nezaměstnaní, nekvalifikovaní pracovníci a důchodci.

Za posledních 12 měsíců koronavirus výrazně zasáhl populaci, přičemž 19 procent rodin se ocitlo ve velmi obtížné finanční situaci.

Jeden z pěti lidí označil svou rodinu za chudou, deset procent za bohatou a většina lidí zvolila odpověď „ani chudí, ani bohatí“. Pro ty, kteří považují svoji rodinu za bohatou, je průměrný čistý měsíční příjem 57 000 Kč. V případě těch, kteří zvolili neutrální odpověď, to byla částka 37 000 Kč, v případě jednotlivců, kteří považovali svou rodinu za chudou, 24 000 Kč.

Asi 95 procent příjmu domácnosti pomáhá uspokojovat základní potřeby, jako je jídlo, oblečení nebo základní potřeby domácnosti.

Přibližně jedna čtvrtina lidí tvrdí, že jejich příjem v domácnosti stačí na úhradu zdraví, léků a zdravotnických prostředků, což je problém pro 16 procent respondentů.

READ  Dánsko Kanada, Česká republika porazily Spojené státy na mistrovství světa v ledním hokeji

Průzkum probíhal od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 957 lidí.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.