Čína snižuje volená křesla v hongkongské legislativní radě

Čína Počet přímo volených křesel se prudce snížil Hongkong Zákonodárce je v rozporu s demokratickým hnutím. Změny byly oznámeny v úterý po dvoudenním zasedání nejvyššího čínského zákonodárného sboru.

V novém složení bude zákonodárce rozšířen na 90 křesel a pouze 20 z nich bude voleno veřejností. V současné době je voleno 35 křesel, což je polovina zákonodárného sboru se 70 sedadly.

Írán a Čína podepisují dohodu, která nás varuje, abychom je neizolovali, říká profesor

Prodemokratický zákonodárce Wu Chi-wai, oblečený v polokošile, se hádá s ochrankami během zasedání sněmovního výboru Legislativní rady v Hongkongu 18. května 2020 (AP Photo / Vincent Yu, spis)

Nejvyšší čínský zákonodárný sbor v úterý schválil dodatky k hongkonské ústavě, které Pekingu poskytnou větší kontrolu nad složením městského zákonodárného sboru.

Xinhua uvedl, že Stálý výbor Národního lidového kongresu schválil změny poslední den dvoudenního zasedání.

Neposkytlo okamžitě žádné podrobnosti o změnách příloh I a II základního zákona, kterými se řídí Hongkong od doby, kdy se bývalá britská kolonie vrátila čínské vládě v roce 1997.

Čínští představitelé uvedli, že výbor, který vybere vůdce Hongkongu, bude mít další pravomoc vybrat „poměrně velké procento“ zákonodárného sboru.

Neřekli, kolik to bude míst. Legislativní rada, jak se orgán jmenuje, se rozšíří ze 70 na 90 křesel.

Očekává se, že tyto změny sníží podíl přímo volených členů. V současnosti je polovina zákonodárného sboru volena v přímých volbách.

Čína kritizuje kritiku Spojených států ohledně volebních změn v Hongkongu a zpochybňuje „morální kapitál“ Ameriky

Volební komise se rovněž rozšíří z 1 200 na 1 500 členů.

NPC začátkem března plně schválila návrh, který stálému výboru umožnil změnit základní zákon. Dalším krokem je, aby Hongkong přezkoumal své volební zákony a podle toho provedl volby.

READ  Zachycená ruská vojenská konverzace odhaluje frustraci z vadného vybavení a ukrajinského bombardování

V rámci těchto změn bude také zřízen výbor, který bude kontrolovat kvalifikaci kandidátů na pozice v Hongkongu, aby bylo zajištěno, že město bude řízeno „vlastenci“ v jazyce ústřední vlády.

Hongkongská politická opozice – která volala po větší demokracii, ne méně – vidí změny jako součást širšího úsilí o jejich udržení mimo úřad.

Částečně jde o definování vlastenců. Opozice se pokusila bránit legislativě tím, že na několik měsíců narušila hlavní legislativní výbor a zdržovala legislativní postupy.

Kliknutím sem zobrazíte aplikaci FOX NEWS

Peking, který upřednostňuje politickou stabilitu, považuje tato opatření za nepřiměřené zásahy do správy Hongkongu a chce tyto aktéry udržet mimo vládu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *