Ceremoniál před budovou Českého rozhlasu připomíná květnové Pražské povstání v roce 1945

Ceremoniál před budovou Českého rozhlasu připomíná květnové Pražské povstání v roce 1945

Politici, vojáci i civilisté se v neděli sešli před pražským sídlem Českého rozhlasu k 79. výročí pražského povstání proti nacistickému režimu, které začalo 5. května 1945 na konci druhé světové války, a vzdali čest. Zahynul v boji. Budova rozhlasu byla ústředním bodem povstání a místem jedné z největších bitev s nacistickými silami. V bezprostřední blízkosti zahynulo přes 100 lidí a další stovky padly v bojích kolem Prahy.

Na nedělním ceremoniálu, kterého se zúčastnil i šéf Českého rozhlasu Reni, nechyběli předsedové obou komor parlamentu Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová, pražský primátor Bohuslav Svoboda a slovenská velvyslankyně v Česku Ingrid Brocková. . Řečníci ocenili statečnost Pražanů, kteří přišli během povstání bránit budovu rozhlasu a vyhnat nacistické okupanty, a zdůraznili, jak je důležité i dnes pokračovat v boji za svobodu.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, že iniciativou nákupu střeliva pro Ukrajinu Češi znovu dokázali celému svobodnému světu, že dokážou vést a inspirovat ostatní pozitivním příkladem. Pražského povstání před 79 lety.

Ministr dopravy Martin Kupka ve svém projevu řekl, že 5. květen je připomínkou důležitosti postavit se zlu a že největší hrozbou pro svobodu a demokracii je relativismus a nejasnost v tom, co je správné a co špatné.

READ  Co čekat od českého obránce

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *