Blinken příští týden navštíví Českou republiku, aby projednal podporu Ukrajině

Blinken příští týden navštíví Českou republiku, aby projednal podporu Ukrajině

WASHINGTON (Reuters) – Americký ministr zahraničí Anthony Blinken příští týden navštíví Českou republiku a Moldavsko, uvedlo v pátek v prohlášení americké ministerstvo zahraničí.

Náměstek ministra zahraničí USA pro evropské a eurasijské záležitosti James O’Brien novinářům řekl, že schůzka připraví rozhodnutí, která mají být přijata na červencovém summitu NATO ve Washingtonu.

„Neočekáváme, že Ukrajina bude pozvána do NATO, ale myslíme si, že Ukrajina bude mít značnou podporu, aby vyhrála válku na Ukrajině,“ řekl O’Brien.

To zahrnuje podporu NATO při budování budoucích ukrajinských sil a úsilí pomoci Ukrajině provést reformy, které potřebuje ke vstupu do EU a NATO, řekl.

O’Brien řekl, že Washington se soustředí na to, aby Ukrajina mohla zvítězit na bojišti a když se rozhodne uzavřít mír s Ruskem.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek řekl, že mírová jednání s Ukrajinou by měla být obnovena, ale že Rusko bude jednat pouze s legitimními vůdci v Kyjevě.

Putin také řekl, že jednání by měla odrážet „dnešní podmínky“.

„Nevidíme, že by se prezident Putin nyní zajímal o mír,“ řekl O’Brien. „Když se Ukrajina připravuje na uzavření míru, máme vždy zájem vidět, že to lze provést za podmínek, které jsou pro Ukrajinu výhrou.“

O’Brien řekl, že Rusko nemůže útočit na ukrajinská města a cíle bez podpory Číny ve válce. Spojené státy opakovaně varovaly před obcházením ruských sankcí ze strany Číny a dalších zemí.

„Dali jsme jasně najevo, že přijmeme dodatečná opatření proti konkrétním čínským aktérům, kteří jsou zapojeni, a pokračujeme v konzultacích s našimi evropskými protějšky,“ varoval O’Brien.

Řekl, že věří, že Čína bere varování o ukončení podpory Ruska vážně.

Blinken se setká s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským a dalšími vysokými představiteli, aby projednali pokračující podporu Ukrajině, modernizaci společné obrany a prohlubování energetických vazeb.

READ  US Visa Online pro občany Rakouska, Belgie, Bruneje, Chile a Česka

V Moldavsku bude Blinken diskutovat o americké podpoře EU a pokroku země v energetické bezpečnosti, uvádí se v prohlášení.

(Zprávy Daphne Saletakis a Doina Chiaku; střih Chisu Nomiyama)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *