V New Yorku tchajwanský vůdce prohlásil, že vztahy s USA jsou „užší než kdy jindy“ | Vládní zprávy

V New Yorku tchajwanský vůdce prohlásil, že vztahy s USA jsou „užší než kdy jindy“ |  Vládní zprávy

Peking odsoudil zastávku šéfa Tchaj-wanu Tsai Ing-wen v USA a čínský představitel slíbil, že „odpoví“.

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen ocenila vztahy ostrova se Spojenými státy během mezipřistání na cestě do Střední Ameriky, „crossoveru“, který Peking odsoudil.

Během uzavřeného projevu v New Yorku ve středu večer Tsai řekla, že vztah mezi Washingtonem a Tchaj-pej je „užší než kdy jindy“ a popsala „významný pokrok“ v hospodářské a bezpečnostní spolupráci, podle prohlášení své kanceláře.

Chválila Tchaj-wan jako „maják demokracie v Asii“ a řekla, že ostrov nebude izolovaný navzdory „obrovským výzvám“, kterým čelí.

„Prokázali jsme silnou vůli a odhodlání bránit se, že jsme schopni řídit rizika s klidem a vyrovnaností a že jsme schopni udržet regionální mír a stabilitu,“ řekl Tsai.

Na akci byli přítomni guvernér New Jersey Phil Murphy a Laura Rosenbergerová, prezidentka Amerického institutu na Tchaj-wanu (AIT), který de facto provozuje americkou ambasádu na Tchaj-wanu.

Tsai má také ve čtvrtek vystoupit na akci think-tanku Hudson Institute, řekly zdroje tiskové agentuře Reuters, ale všechny akce budou pro tisk a veřejnost uzavřeny.

Zastávka nastává, když Tsai cestuje do Střední Ameriky, kde se pokusí získat podporu v Guatemale a Belize, které jsou součástí zmenšující se skupiny zemí, které uznávají suverenitu Taipei od Pekingu.

Příští týden má také projet přes Los Angeles v Kalifornii na cestě domů, kde se prý setká s předsedou Sněmovny reprezentantů Spojených států Kevinem McCarthym.

Tsaiova cesta přichází několik dní poté, co Honduras navázal vztahy s Pekingem a ukončil uznání Tchaj-wanu, takže ostrovu zůstalo 13 spojenců, aby udržovali formální diplomatické vztahy.

Peking tvrdí, že Tchaj-wan patří do „jedné Číny“ a že jako provincie Číny nemá právo na vztahy mezi státy. Tchaj-wan je místo, kam vláda nacionalistické Čínské republiky uprchla v roce 1949 po jeho porážce Komunistickou stranou Číny na konci občanské války v zemi.

READ  Jeden člověk zahynul při vlakové nehodě u Haagu, 30 je zraněno

Washington oficiálně neuznal Tchaj-wan od doby, kdy normalizoval vztahy s Pekingem v roce 1979. Spojené státy však zůstávají ceněným spojencem, který ostrovu poskytuje vojenský výcvik a vybavení.

Před Tsaiovou cestou přes Spojené státy se mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby snažil bagatelizovat tranzit, aby se vyhnul napětí s Čínou. Popsal její cestu jako „v souladu s naším dlouhodobým neformálním vztahem s Tchaj-wanem“.

Ve středu Kirby řekl: „Není žádný důvod – nikdo – že by zde Číňané reagují přehnaně.“

Daniel Kreitenbrink, hlavní americký diplomat pro východoasijské záležitosti, také poznamenal, že Tsai předtím prošel USA šestkrát „bez incidentu“.

Peking však zastávku Tsai ve Spojených státech odsoudil. Mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu Zhu Fenglian ve středu řekl, že pokud se Tsai setká s McCarthym, Čína „určitě přijme opatření, aby rezolutně reagovala“.

Xu Xuyuan, chargé d’affaires na čínské ambasádě ve Washingtonu, ve středu novinářům řekl, že Spojené státy riskují „vážnou konfrontaci“, pokud se jejich vůdci setkají s Tsai.

S odkazem na návštěvu tehdejší předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu v roce 2022 varovala Xu před dalšími americkými politiky, kteří by následovali její příklad a setkali se s Tsai.

Řekla: „Spojené státy neustále říkají, že tranzit není návštěva a že existují precedenty, ale neměli bychom používat chyby minulosti jako výmluvy k jejich opakování dnes.“

Loňská cesta Pelosiové na Tchaj-wan přiměla Peking, aby několik dní uspořádal vojenské cvičení a odpálil rakety v Tchajwanském průlivu. Byla nejvýše postaveným americkým úředníkem, který navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let.

Očekávané setkání McCarthyho a Tsaie v Kalifornii bylo koncipováno jako méně diplomaticky riskantní než Pelosiina cesta na Tchaj-wan. Takové setkání by však znamenalo první setkání tchajwanského vůdce s předsedou Sněmovny reprezentantů na americké půdě.

READ  Populace v produktivním věku v Číně se zmenšuje

Ve čtvrtek Taipei uvedla, že mezipřistání v New Yorku nezpůsobilo žádné neobvyklé vojenské akce Číny.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *