Centrální banky střední a východní Evropy zaujímají proaktivní přístup k inflaci

Stále více měnových orgánů ve střední a východní Evropě se vydává na cestu k „normálním“ úrokovým sazbám a normalizaci měnové politiky. Zisky vede Česká národní banka s nedávným pozoruhodným nárůstem o 1,25 %. Navzdory odlišným institucionálním a politickým rámcům, v nichž centrální a východoevropské centrální banky fungují, sdílejí země tohoto regionu podobnosti, které vysvětlují jejich silnou protiinflační horlivost, která je odlišuje od hlavních západních ekonomik.

Poslední dvě zvýšení provedená Kanadskou národní bankou, která zvýšila související měnověpolitickou sazbu o 2,25 % na 2,75 %, jsou rekordním krokem. Dokonce i méně jestřábí Narodowy Bank Polski ve svém posledním kroku zvýšila své sazby celkem o 1,15 %. Tyto změny nelze nazvat mírnými. Ostatní centrální banky v regionu také začaly růst. Banca Naţională a României vzrostla dvakrát v minutových krocích o 0,15 %. Maďarská Magyar Nemzeti Bank tento týden zavedla omezená opatření kvantitativního uvolňování a také zvýšení úrokových sazeb. Největší nárůst v roce lze připsat Bank of Russia, která zahájila rok s úrokovou sazbou 4,25 %, ale zvýšila ji na 7,5 %.

To vše kontrastuje s neochotou velkých centrálních bank, jako je Evropská centrální banka, Bank of England nebo Federální rezervní systém, vnímat cenové tlaky jako dočasné. Je těžké uvěřit, že tyto protichůdné názory lze vysvětlit pouze geografií.

Zároveň existují některé důležité rozdíly mezi ekonomikami a měnovým nastavením zemí střední a východní Evropy. Polská ekonomika je větší, i když mnohem méně otevřená než česká nebo maďarská. ČNB věří, že její základní úroková sazba může rychle ovlivnit všechny sektory finančního trhu, přičemž MNB využívá specifické nástroje k ovlivnění každé důležité části svého finančního trhu. Ruská ekonomika je stále do značné míry závislá na exportu energie. Rumunská centrální banka zajišťuje nezávislost tím, že podporuje Constantina Mugura Isurisca, jehož 30leté funkční období, které začalo v roce 1990 s krátkou přestávkou v letech 1999-2000, kdy byl předsedou rumunské vlády, je ze všech centrálních bank nejdéle sloužící na světě. guvernér.

READ  Tragické události na Univerzitě Karlově v Praze

Všechny ekonomiky střední a východní Evropy však sdílejí dvě hlavní charakteristiky. Za prvé, střední a východní Evropa vstoupila do pandemie na vrcholu hospodářského cyklu a na pokraji oteplování. Pandemická opatření částečně zmírnila tuto nadměrnou aktivitu a centrální banky v regionu nevěří, že zmrazí své ekonomiky extrémně přísnou měnovou politikou. Zadruhé, jejich publikum, včetně politických vůdců, má čerstvé vzpomínky na finanční krize poznamenané vysokou mírou inflace. I dnes již stabilní česká ekonomika zažívala v 90. letech vysokou inflaci. Tyto dva silné hnací síly se spojují, aby tvůrci měnové politiky více vnímali inflační rizika.

Ekonomiky střední a východní Evropy mají silné a odolné finanční systémy. Funguje bez problémů už více než deset let, což je často považováno za samozřejmost. To nelze říci o eurozóně, Spojeném království nebo Spojených státech. Bilance a HDP jsou zhruba v souladu ve střední a východní Evropě, zatímco v západních zemích, kde bilance explodovaly.

Rozdílné názory mají ale i jiné důvody. Evropská centrální banka, Federální rezervní systém nebo Bank of England budou sledovat určité části svého finančního systému s alespoň určitou mírou nervozity, když začnou zvyšovat své základní sazby. Evropská centrální banka musí z pochopitelných důvodů zohlednit finanční udržitelnost dluhu, který někteří členové eurozóny nastřádali. V anglosaských finančních systémech vždy existovala tendence překvapit, když některé sektory, které jsou považovány za velmi bezpečné, trpí po zpřísnění měnových podmínek problémem s likviditou.

Svůj nedávný článek OMFIF o centrálním bankovnictví ve střední a východní Evropě jsem dokončil s očekáváním, že byste se měli „připravit na další vzestupy“. Přišli. Nyní existuje riziko vyplývající z různých podmínek, ve kterých centrální banky fungují. Vzhledem k tomu, že peněžní instituce ve střední a východní Evropě postupují směrem k normalizaci před svými vyspělejšími protějšky, střadatelé ve větších měnových regionech se možná budou muset připravit na vyšší inflaci.

READ  Dopisy redaktorovi ze dne 2. července 2021

Miroslav Singer je ředitelem korporátních záležitostí a hlavním ekonomem skupiny Generali a bývalým guvernérem České národní banky.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *