Blinken v Manile, jak roste napětí v Jihočínském moři

Blinken v Manile, jak roste napětí v Jihočínském moři
  • Napsal Tom Bateman
  • Cestování s Antonym Blinkenem

Komentář k fotce,

Blinken, zde zobrazený se svým filipínským protějškem, je v Manile v době, kdy napětí mezi Filipínami a Čínou stoupá

Americký ministr zahraničí Antony Blinken přijel na Filipíny, klíčového spojence Washingtonu, uprostřed eskalujícího regionálního napětí s Čínou.

Vysoký představitel ministerstva zahraničí řekl, že Blinken bude diskutovat o obchodu a zopakuje „silné“ závazky Ameriky vůči zemi v oblasti bezpečnosti.

Spor mezi Manilou a Pekingem se v posledních měsících prohloubil kvůli konkurenčním nárokům v Jihočínském moři.

Američtí představitelé tvrdí, že vztah bude „nevyhnutelně“ součástí diskusí.

Návštěva bude pravděpodobně také vnímána jako posílení podpory USA pro filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího, který se kloní k Washingtonu, na rozdíl od svého předchůdce Rodriga Duterteho, který prosazoval vztahy s Pekingem.

Když Blinkenovo letadlo klesalo směrem k Manile, přes záliv se odrážela světla vzkvétající výškové budovy města. Filipíny se loni staly nejrychleji rostoucí ekonomikou v jihovýchodní Asii, ale v její nejednotné politice hrála roli zakořeněná nerovnost v zemi, která nedokázala čelit dlouholetým obviněním z vládního klientelismu.

Filipíny zůstávají pro Spojené státy klíčovým strategickým uzlem, zejména kvůli své poloze ve vyspělém regionu, kde se Čína ukázala jako konkurent americké moci a vlivu.

Vody Manilského zálivu zasahují do Jihočínského moře, kde jsou Filipíny jednou z několika asijských zemí, které uvízly ve sporech s Pekingem o území, obchodní cesty a námořní oblasti.

Přestože konflikty nejsou novinkou, napjaté konfrontace mezi filipínskou a čínskou pobřežní stráží v posledních měsících vzrostly, což vyvolává obavy z konfliktu. Byly hlášeny srážky mezi loděmi z obou zemí a Číňané začátkem tohoto měsíce vypustili vodu na filipínské lodě.

„Je zřejmé, že primárním zájmem budou pokračující destabilizační akce Číny v Jihočínském moři, které nejsou v souladu s mezinárodním právem,“ uvedl vysoký představitel ministerstva zahraničí. Úředník dodal, že ministr zahraničí zopakuje důležitost svobody plavby v Jihočínském moři.

Video vysvětlení,

Sledujte: Čínské lodě vypouštějí vodu na filipínské lodě

Spojené státy považují námořní aktivity Číny za součást obtěžovací kampaně proti svým sousedům. Washington má s Filipínami dlouhodobou obrannou smlouvu a již dříve uvedl, že zabrání jakémukoli ozbrojenému útoku na filipínské lodě.To by vyvolalo vzájemné obranné závazky USA„.

V roce 2014 také Washington podepsal s Manilou obrannou dohodu, která Spojeným státům umožňuje financovat rozvoj filipínských vojenských základen a rozmístění amerických sil na rotačním základě. V roce 2023 si Spojené státy zajistily přístup ke čtyřem dalším základnám v klíčové dohodě, která signalizovala užší vztahy mezi oběma zeměmi.

Čína tyto dohody vypověděla kvůli blízkosti některých základen k samosprávnému Tchaj-wanu, který Peking považuje za separatistickou provincii, ale který se Spojené státy zavázaly vojensky bránit.

Peking si také nárokuje historická práva na velkou část Jihočínského moře a tvrdí, že Filipíny ignorovaly návrhy na „řízení“ sporu.

Blinkenův výlet do země bude také vnímán jako další objetí pana Marcose, syna svrženého diktátora Ferdinanda Marcose, amerického spojence, který vládl dvě desetiletí až do poloviny 80. let. Jeho vládu si pamatují léta vojenské vlády, zatýkání a mučení disidentů a bující korupce, která stát stála odhadem 10 miliard dolarů.

Mladší Marcos, zvolený v roce 2022 na pozadí bělostné kampaně proti temnému odkazu své rodiny, se však ukázal být pro Washington nepostradatelným partnerem.

Loni byl pozván do Bílého domu v rámci čtyřdenní návštěvy, kterou mnozí vnímali jako odměnu za jeho pivota ve Washingtonu.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Americký prezident Joe Biden a filipínský prezident Ferdinand Marcos Jr. v Oválné pracovně v květnu 2023

Jeho předchůdce Duterte, silák nejlépe známý svou brutální válkou proti drogám, si vybudoval vztahy s Pekingem, kde prý považuje rostoucí čínskou moc za příliš velkou, než aby se dal zpochybnit.

Blinkenova návštěva v Manile následuje po cestě do Jižní Koreje, ve které varoval před rostoucím autoritářstvím a „demokratickým zpátečnictvím“ v některých zemích.

Cesta je vzácnou cestou v posledních měsících Blinkenu mimo Blízký východ, kde jeho času dominovalo vypořádání se s válkou v Gaze a širší regionální krizí, s několika náznaky brzkého průlomu v jednáních o příměří mezi Izraelem a Hamasem.

Na otázku, zda se Čína snaží využít situace se Spojenými státy zaujatými jinými zahraničněpolitickými krizemi, vysoký představitel řekl, že by tuto možnost „kategoricky odmítli“.

READ  Šéf Wagnera Jevgenij Prigožin Perec Rodina ruského ministra obrany Sergeje Šojgu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *