Írán provádí svou první popravu související s protesty | Zprávy

Írán provádí svou první popravu související s protesty |  Zprávy

Muž byl odsouzen za zranění pracovníka ostrahy nožem, ostatní byli odsouzeni k trestu smrti.

Teherán, Írán – Írán oznámil první veřejně známou popravu osoby odsouzené za údajný zločin vyplývající z pokračujících protestů v zemi.

Oficiální zpravodajský web íránského soudnictví identifikoval muže, který byl ve čtvrtek popraven, jako Mohsena Shakariho.

Byl odsouzen za „vedení války proti Bohu“ za údajné napadení bezpečnostního důstojníka nožem a zablokování ulice v Teheránu.

Na ukázku rychlosti, s jakou se íránské úřady zavázaly stíhat případy spojené s „nepokoji“ – jak byly incidenty související s protesty často popisovány – justice uvedla, že mezi prvním soudním jednáním muže a jeho popravou zbývalo něco málo přes měsíc.

23letý Shekari byl zatčen 25. září, jen něco málo přes týden poté, co po celém Íránu vypukly protesty po smrti 22letého Mohsy Aminiho, který byl zadržen tamní mravnostní policií za údajné nedodržení íránských povinných dámský dress code.

Shikari dostal svůj předběžný rozsudek smrti 20. listopadu a byl vykonán ve čtvrtek ráno krátce poté, co ho potvrdil nejvyšší soud země.

Podle údajných doznání vydaných justicí doprovázel Shekariho – a dostal dlouhý nůž – kolega označovaný jako „Ali“, který mu nabídl „dobré peníze za účast na nepokojích“.

Shekari údajně pomohl zablokovat ulici v přeplněné čtvrti Satarkhan v centru Teheránu, než udeřil bezpečnostního důstojníka do ramene.

Mezi obviněními proti němu bylo „způsobování teroru a strachu a zbavování lidí jejich svobody a bezpečnosti“.

Amnesty International začátkem tohoto měsíce varovala, že v souvislosti s protesty by v Íránu mohlo čelit popravě nejméně 28 lidí, a uvedla: „Úřady používají trest smrti jako nástroj politické represe k ukončení lidového povstání.“

Hlavní soudce Gholamhossein Mohseni Ejei začátkem tohoto týdne řekl, že „některé“ předchozí rozsudky smrti za „korupci na zemi“ a „vedení války s Bohem“ v souvislosti s protesty potvrdil Nejvyšší soud a „budou brzy vykonány“.

READ  Bodný útok v Bruselu zabil důstojníka, uvedla místní policie

První veřejně oznámený rozsudek smrti v souvislosti s protesty se uskutečnil 14. listopadu a poslední byl v úterý, kdy bylo k trestu smrti odsouzeno pět lidí za údajné zabití člena polovojenských sil Basij.

Jedenáct dalších, včetně tří nezletilých, bylo v tomto případě odsouzeno k dlouhým trestům odnětí svobody.

Írán začátkem tohoto týdne popravil čtyři lidi a tři další odsoudil do vězení obviněných ze spolupráce s izraelskou rozvědkou v případě zjevně nesouvisejícím s protesty.

Experti OSN na lidská práva v souvislosti s protesty vyzvali Írán, aby zastavil popravy vězňů, ale íránské úřady trvaly na svém a tvrdily, že musí bránit zemi před spiknutími cizích mocností, zejména Spojených států, které obviňují, že za nimi stojí. neklid.

Rada OSN pro lidská práva minulý měsíc odhlasovala zřízení vyšetřovací mise, která by prošetřila, jak Írán s protesty naložil, ale Teherán prohlásil, že s misí nebude spolupracovat kvůli její „politické“ povaze.

Teherán také odsoudil nadcházející hlasování 14. prosince o vyloučení Íránu z Komise OSN pro postavení žen, které podle očekávání organizace OSN pro ochranu lidských práv projde drtivou většinou.

Čtvrteční poprava následovala po třech dnech protestů a stávek, které skončily ve středu poté, co byla anonymně online svolána.

Videa zveřejněná online ukazovala protesty v Teheránu a řadě dalších měst ve středu večer. Snímky obchodů zavřených během stávek odpovídaly videím zveřejněným státními médii, která ukazovala otevírání dalších obchodů.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *